Moški iz Nevade je simptome okužbe s koronavirusom, med katerimi so bili boleče grlo, kašelj, glavobol, slabost in driska, prvič dobil konec marca. 18. aprila je bil prvič pozitiven na testiranju, 27. aprila pa so simptomi popolnoma izginili, poroča BBC. Maja je bil dvakrat negativen na testiranju, vendar pa je samo dva dni po zadnjem testu znova razvil simptome. Simptomi, ki so se pojavili 28. maja, so vključevali vročino, glavobol, vrtoglavico, kašelj, slabost in drisko. Teden dni pozneje je bil drugič pozitiven na testiranju. Imel je nizko raven kisika v krvi in težave z dihanjem, zaradi česar so ga morali prepeljati v bolnišnico.
Znanstveniki so ugotovili, da se pri moškem, ki ni imel drugih zdravstvenih težav, ni obnovila prva okužba, ampak se je dvakrat okužil z virusom. Genetska zapisa virusa med prvo in drugo okužbo sta bila namreč preveč različna. "Naše ugotovitve kažejo, da ni nujno, da okužba zaščiti pred ponovno okužbo. Možnost ponovnih okužb bi lahko pomembno vplivala na naše razumevanje odpornosti proti covidu-19," je povedal Mark Pandori z univerze v Nevadi.
Primeri ponovne okužbe so sicer zelo redki. O njih so že poročali iz Hongkonga, Belgije in Nizozemske, a druga okužba ni bila hujša od prve. Podoben primer kot v ZDA so zaznali v Ekvadorju, kjer je imel oboleli pri drugi okužbi hujše simptome kot pri prvi, vendar pa ni potreboval bolnišničnega zdravljenja.
Na Nizozemskem so medtem potrdili prvi primer smrti po drugi okužbi z novim koronavirusom. Nizozemska raziskovalna ekipa je potrdila, da se je 89-letnica dvakrat okužila s koronavirusom, seva sta bila med seboj namreč drugačna, piše v reviji Oxford University Press.
Bolnica, ki je sicer trpela tudi zaradi redke vrste raka belih krvničk, je skoraj dva meseca po svoji prvi okužbi in dva dneva po začetku kemoterapije razvila vročino, kašelj in težave z dihanjem. Dva tedna kasneje je umrla, poroča Der Spiegel.
Johnson & Johnson začasno ustavil testiranje cepiva
Ameriška skupina Johnson & Johnson je v ponedeljkovi izjavi za javnost sporočila, da je začasno ustavila nadaljnje odmerke pri kliničnem testiranju vseh njihovih kandidatov cepiva proti covidu-19, saj se je pri enem od prostovoljcev pojavila bolezen, ki je ne morejo pojasniti. Neodvisni svet za varnost bolnikov mora zdaj zadevo proučiti.
Kot so še pojasnili pri podjetju, so nepričakovani incidenti ali bolezni sicer del vsake klinične študije, predvsem večjih, smernice podjetja pa dovoljujejo, da začasno ustavijo tovrstne študije in proučijo, ali je bila bolezen povezana s testiranim zdravilom oziroma cepivom. V okviru tretje faze kliničnega testiranja je podjetje začelo zbirati prostovoljce v drugi polovici septembra. Cilj je bil, da vključijo do 60.000 bolnikov, med drugim iz ZDA, Argentine, Brazilije, Kolumbije in Južne Afrike.
Johnson & Johnson je deseti proizvajalec na svetu in četrti v ZDA, ki je začel izvajati tretjo fazo testiranja cepiva. ZDA so podjetju za razvoj namenile okoli 1,45 milijarde dolarjev. Evropska komisija pa je prejšnji teden podpisala dogovor za nakup morebitnega cepiva proti covidu-19 s farmacevtsko družbo Janssen Pharmaceutical, ki je del skupine Johnson & Johnson. Cepivo je utemeljeno na enem odmerku adenovirusa, ki je prilagojen tako, da se ne more več množiti, v kombinacijo z delom koronavirusa. Enako tehnologijo je Johnson & Johnson uporabil pri cepivu proti eboli.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje