Julius Jones je polovico svojega življenja že presedel za zapahi, čakajoč na usmrtitev. Foto: AP
Julius Jones je polovico svojega življenja že presedel za zapahi, čakajoč na usmrtitev. Foto: AP

Guverner je za Jonesa spremenil kazen v dosmrtni zapor.

Jonesa, takrat študenta na Univerzi v Oklahomi, ki se mu je obetala štipendija, so aretirali leta 1999 zaradi umora belopoltega poslovneža Paula Howlla in ga obsodili na smrt, tako da je polovico svojega življenja že preživel za zapahi.

Sorodna novica Primer Juliusa Jonesa - bo Oklahoma usmrtila nedolžnega?
Pred zaporom so se zbrali Jonesovi svojci in podporniki. Foto: Reuters
Pred zaporom so se zbrali Jonesovi svojci in podporniki. Foto: Reuters

Jones od vsega začetka trdi, da je nedolžen, saj naj bi mu pravi morilec naprtil krivdo. Sodni proces je bil zaznamovan z napakami, branil ga je neizkušeni javni pravobranilec, ki je pozneje priznal, da mu ni zagotovil dostojne obrambe, umor Howlla pa je celo priznal drug moški.

V korist Jonesu govori toliko indicev, da so se celo svojci umorjenega zavzemali za njegovo pomilostitev.

Njegov primer je opisan v dokumentarnih serijah, peticijo proti usmrtitvi je podpisalo približno 6,5 milijona ljudi, zanj se zavzemajo slavni, med drugim je bila zelo dejavna Kim Kardashian, pred usmrtitvijo pa so nekateri učenci v Oklahomi iz protesta začeli zapuščati učilnice.

Kardashianova se je že zahvalila guvernerju Stittu, da je spremenil kazen in s tem preprečil usmrtitev, prav tako trener košarkarske ekipe iz Lige NBA Golden State Warriors Steve Kerr, ki je dodal, da se kaj takega v civilizirani državi ne bi smelo zgoditi.

Sorodna novica Tragedija "peterice iz Centralnega parka" razgalila gnilost kazenskega sistema ZDA
Foto: Reuters
Foto: Reuters

Dolga zgodovina ponesrečenih usmrtitev

Jonesova odvetnica Amanda Bass je pred guvernerjevo odločitvijo na sodišče vložila zahtevo, naj ustavi usmrtitev, ker ima Oklahoma zgodovino velikih težav s tem.

Nazadnje je 28. oktobra obsojeni morilec John Grant po izjavah prič ob usmrtitvi bruhal in se več minut močno tresel, preden so ga razglasili za mrtvega. Zaporniška uprava je sporočila, da je vse potekalo tako, kot je treba.

V Oklahomi je nekaj let veljal moratorij na usmrtitve, potem ko so leta 2015 pri obsojencu uporabili napačno mešanico sredstev za uspavanje, paralizo in usmrtitev, s čimer v ZDA izvajajo smrtne kazni.

To mešanico obsojencu vbrizgajo v žilo in čakajo, da umre. Leta 2014 so obsojenemu Claytonu Lockettu sredstva namesto v žilo vbrizgali v mišico in umiral je 40 minut.