Foto: AP
Foto: AP

Uvedba izrednih razmer, ki veljajo 30 dni, zapoveduje prepoved javnih zborovanj, dovoljuje aretacije brez naloga in strožji nadzor komunikacij. Policija je ob tem aretirala vodjo tolpe Mara Salvatrucha (MS-13).

Predsednik države Nayib Bukele, ki je bil izvoljen leta 2019, je obljubil boj proti organiziranemu kriminalu in izboljšanje varnostne politike v državi. "Medtem ko se na ulici borimo s kriminalci, moramo ugotoviti, kdo vse to financira," je zapisal v objavi na Twitterju.

Lani so imeli v tej srednjeameriški državi najnižje število ubojev v zadnjih 30 letih, in sicer 1140, poroča BBC in dodaja, da to pomeni 18 nasilnih smrti na 100.000 prebivalcev. Samo novembra lani je bilo v treh dneh ubitih 40 ljudi.

Juan Pappier iz mednarodne skupine Human Rights Watch ob tem dodaja, da je sprejetje tako strogih ukrepov "skrb vzbujajoče, še posebej v državi, ki nima neodvisnih demokratičnih institucij".

Pristojne oblasti trdijo, da MS-13 in tolpa Barrio-18 štejejo okoli 70.000 članov in so odgovorne za umore, izsiljevanja in preprodajo mamil.

Aprila 2020 med epidemijo je predsednik za ves teden ukazal celodnevno zaprtje obsojenih zapornikov, potem ko je bilo v samo teh dneh ubitih več kot 50 ljudi. Trdil je, da je bilo veliko umorov naročenih iz zapora. Prav tako pa je napovedal, da si bodo morali člani nasprotnih tolp deliti celice, da bi prekinili komunikacijo.