
Trump je v uvodnem nagovoru ob "dnevu osvoboditve" dejal, da so bile ZDA doslej v nepravičnih trgovskih odnosih, saj so jih druge države izkoriščale. Napovedal je, da bodo njegovi ukrepi v ZDA vrnili industrijo in delovna mesta.
"2. april 2025 si bomo za vedno zapomnili kot dan, ko se je znova rodila ameriška industrija," je začel Trump in dodal, da so ZDA desetletja izkoriščali tako zavezniki kot sovražniki.
Ameriški predsednik je pred Belo hišo dejal, da bo uvoz iz Evropske unije obremenjen z 20-odstotnimi carinami, uvoz iz Združenega kraljestva pa z 10-odstotnimi carinami. Uvoz iz Kitajske bo obdavčen s 34-odstotnimi carinami, carin v vrednosti okoli 25 odstotkov pa bodo deležne Južna Koreja, Japonska in Indija. Carine v vrednosti 10 odstotkov bodo namenjene uvozu iz Brazilije, 30-odstotne na uvoz iz Južne Afrike in 31-odstotne iz Švice.
Trump je napovedal, da bodo ob polnoči uveljavljene tudi 25-odstotne carine na uvoz avtomobilov in avtomobilskih delov tujih proizvajalcev.
Trump: Američane postavljamo na prvo mesto
"Končno postavljamo Američane na prvo mesto," je pred Belo hišo dejal Trump. "Trgovinski primanjkljaj ni več le gospodarski problem. To so izredne nacionalne razmere."
"Kar zadeva trgovino, je v številnih primerih prijatelj slabši od sovražnika," je o svojih zaveznicah dejal Trump. "Subvencioniramo veliko držav in jih ohranjamo pri življenju in poslovanju," je Trump dejal o trgovinskih partnericah, zlasti Mehiki in Kanadi.

Costa: EU se mora odzvati odločno
Evropska unija se mora na carine, ki jih bo uvedel Donald Trump, odzvati "odločno, a pametno", je v srednem intervjuju za Euronews dejal predsednik Evropskega sveta Antonio Costa, ki upa, da bo ameriški predsednik odstopil od svojega načrta, preden bo izbruhnila uničujoča trgovinska vojna.
"To je res velika gospodarska napaka za Združene države, pa tudi za Evropo in ves svet," je dejal predsednik Evropskega sveta. "Odzvati se moramo odločno, a tudi pametno," je opozoril Costa. "To pomeni, da moramo rešitev doseči s pogajanji. Carine pomenijo davke. Davke, ki jih bodo plačevali ameriški potrošniki in ameriška podjetja. To ne bo dobro ne za Američane ne za Evropejce," je dodal.
Costa je izrazil prepričanje, da je komisija sposobna preživeti trgovinsko vojno in nadaljevati pogovore z Washingtonom, dokler ne bo dosežen kompromis, čeprav so bili pogovori doslej povsem neuspešni.
Predsednik Evropskega sveta je Trumpove vzajemne carine večkrat označil za "napako" in opozoril, da bi se škoda zaradi spopada med EU-jem in ZDA razširila na vse celine. "Naši trgovinski odnosi predstavljajo 30 odstotkov svetovne trgovine in 40 odstotkov svetovnega BDP-ja, zato to ne bo vplivalo le na Evropo in ZDA, ampak na vse," je dejal Costa.
"Vendar upam, da bodo ZDA dojele obseg te napake in da se lahko izognemo trgovinski vojni. V času, ko si vsi želijo miru, je nesmiselno, da bi začeli trgovinsko vojno," je dodal.

Carine za zaveznike
Urad ameriškega trgovinskega predstavnika je v pripravi predlogov identificiral države, za katere se je "posebej zanimal", poroča BBC. To so Argentina, Avstralija, Brazilija, Kanada, Kitajska, Evropska unija, Indija, Indonezija, Japonska, Južna Koreja, Malezija, Mehika, Rusija, Savdska Arabija, Južna Afrika, Švica, Tajvan, Tajska, Turčija, Združeno kraljestvo in Vietnam.
Trump je najostrejše kritike namenil prav ameriškim zaveznikom in pomembnim trgovskim partnerjem, kot sta Kanada in EU. "Prijatelj je bil pogosto veliko hujši kot sovražnik," je dejal prejšnji teden.
Napovedani protiukrepi
Države po svetu, tudi EU, napovedujejo protiukrepe, a hkrati zagotavljajo, da so pripravljene na dodatne pogovore. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v torek dejala, da si Evropa želi doseči rešitev s pogajanji, vendar bo po potrebi zaščitila svoje interese.
Evropska komisija, ki je pristojna za določanje trgovinske politike EU-ja, naj bi povračilne ukrepe predstavila med četrtkom in petkom.
Tudi britanski premier Keir Starmer je napovedal, da se bodo odzvali za zaščito nacionalnih interesov. Mehiška predsednica Claudia Sheinbaum meni, da lahko povračilni ukrepi položaj le še poslabšajo.
Trump je pred kratkim dokazal, da s svojimi grožnjami misli resno. Od nastopa drugega mandata v januarju je uvedel že carine na uvoz aluminija in jekla ter zvišal carine na vse blago iz Kitajske. Prav tako je uvedel carine na uvožene avtomobile in avtomobilske dele. Ob tem je večkrat napovedal, da bo uvedel še druge carine, ki jih je pozneje preklical ali odložil.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje