Škotske oblasti bodo z britanskimi in ameriškimi sodelovale pri iskanju krivcev za najhujši teroristični napad na škotskih tleh. Foto: Reuters
Škotske oblasti bodo z britanskimi in ameriškimi sodelovale pri iskanju krivcev za najhujši teroristični napad na škotskih tleh. Foto: Reuters

Boeingovo letalo Pan Am 103 je bilo na poti iz Londona v New York, ko je 21. decembra 1988 eksplodiralo nad Lockerbiejem.

Ameriške oblasti so že pred dvema letoma vložile obtožnico proti Abuju Agili Masudu, ki naj bi odigral ključno vlogo v najhujšem terorističnem napadu na britanskih tleh.

Pretekli mesec so mediji poročali, da je Masuda ugrabila oborožena skupina v Libiji, zaradi česar so se okrepila ugibanja, da ga bodo predali Američanom, kar se je zdaj zgodilo.

Tiskovni predstavnik ameriškega pravosodnega ministrstva je dejal, da se bo na zveznem sodišču v Washingtonu kmalu začel postopek proti Masudu. Pred petimi leti je sicer Masud zaradi izdelave bombe prestajal zaporno kazen v Libiji, je poročal BBC.

Zaradi terorističnega napada na Škotskem je bila doslej obsojena le ena oseba, in sicer je bil leta 2001 libijski tajni agent, takrat 51-letni Abdel Baset Al Al-Megrahi, pred škotskim sodiščem na Nizozemskem obsojen na dosmrtni zapor. Leta 2009 ga je škotska vlada zaradi diagnoze raka iz usmiljenja izpustila iz zapora. Umrl je tri leta pozneje v Libiji. Megrahi je sicer ves čas vztrajal, da je nedolžen.

Škotske oblasti so ob novici o pridržanju Masuda sporočile, da bodo z britanskimi in ameriškimi kolegi storili vse, da bi roka pravice ujela vse, ki so delovali skupaj z Al Megrahijem.