Nekateri protestniki so se sprijaznili z usodo in se predajajo policistom, druge morajo vkleniti.
Policija mora poleg tovornjakarjev z ulic glavnega kanadskega mesta umakniti tudi približno 300 tovornjakov in drugih vozil. Kratke zaporne kazni niso najhujše, kar grozi protestnikom. Zakon o izrednih pooblastilih namreč omogoča zaplembe vozil, prekinitve avtomobilskih zavarovanj in zamrznitve bančnih računov.
Policija v Ottawi je prijela Tamaro Lich in Chrisa Barberja, dva voditelja protesta tovornjakarjev, hkrati pa je tudi obkolila središče mesta in okrepila navzočnost okrog vladnih poslopij. Kot navajajo mediji, naj bi proti obema vložili obtožnico.
Policija se za zdaj ni odločila, da protestnike, ki še vztrajajo, prežene s silo, čeprav je začasni načelnik policije v Ottawi Steve Bell predtem posvaril, da "imajo načrt, če se ne bodo mirno razšli". Policija je v mestu vzpostavila skoraj 100 nadzornih točk v okolici glavne točke protesta. "Ta konec tedna bo videti zelo drugače kot pretekli trije," je še dejal. Prejšnji načelnik policije je ta teden odstopil, potem ko so se nanj zgrnile ostre kritike prebivalcev, da policija ni učinkovita.
Tamara Lich je v četrtek še pred prijetjem dejala, da so ji oblasti zamrznile njen osebni bančni račun. Da so zamrznili bančne račune protestnikov, je potrdila tudi namestnica premierja Chrystia Freelend.
Protestniki okrepili zahteve
V zadnjih tednih so se zahteve protestnikov okrepile za odpravo vseh ukrepov proti pandemiji in odstop vlade Justina Trudeauja. Ukrepi bodo glede na navedbe oblasti odpravljeni z umirjanjem pandemije, Trudeau pa ne razmišlja o odstopu. Premier je sicer prvič uveljavil zakon o izrednih pooblastilih, ki med drugim prepovedujejo javno zbiranje na nekaterih območjih in omogočajo zaplembo vozil protestnikov.
Kot smo poročali, je policija pretekli konec tedna odstranila protestnike s ključnega mosta, ki povezuje Kanado in ZDA, ta teden pa so se končali tudi protesti na drugih mejnih prehodih med državama.
Trudeau je včeraj stopil v bran uvedbi izrednih pooblastil, po njegovih besedah je bilo to potrebno, ker protesti ogrožajo državno gospodarstvo, javno varnost in odnose z ZDA. Opozicijski politiki so ga obtožili netenja napetosti v razmerah, ki so že tako razgrete.
Kanadsko združenje za državljanske svoboščine (The Canadian Civil Liberties Association) je sporočilo, da bo zaradi ekstremnega ukrepa proti vladi uvedlo postopek na sodišču, še poroča BBC.
Protest se je januarja začel na zahodu Kanade in se v tako imenovanem konvoju svobode premaknil do prestolnice, protestniki pa so zavzeli tudi mejne prehode z ZDA, s katerih so jih odstranili pred dnevi. To je manjšina voznikov, ki se ni cepila proti covidu-19, zaradi česar morajo ob prehodu državne meje v karanteno.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje