Neznanci so predsednikov dom napadli okoli enih ponoči po krajevnem času. Napadalci so bili po besedah Josepha tujci in so govorili angleško ter špansko.
Da so napadalci med seboj govorili špansko, je povedal tudi veleposlanik Haitija v ZDA Bocchit Edmond. Dodal je, da je šlo za "profesionalne plačance", ki so se v rezidenci haitijskega predsednika predstavili kot uslužbenci ameriškega urada za boj proti mamilom, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Napadalce še iščejo, morda bi lahko tudi zapustili državo in odšli v Dominikansko republiko, je še dejal veleposlanik.
Premier je sporočil, da sprejemajo vse ukrepe, da zagotovijo kontinuiteto delovanja države, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Javnost je pozval, naj ostane mirna, in vztrajal, da bosta policija in vojska naredili vse, da zagotovita varnost prebivalstva.
Pozneje je sporočil, da se je vlada odločila, da uvede izredne razmere po vsej državi. Te vojski podeljuje policijska, vladi pa dodatna pooblastila. Premier je vse prebivalce Haitija pozval, naj se poenotijo za zaščito demokracije, in poudaril, da bodo napadalci kaznovani v skladu z zakonom.
Haitijska ustava določa, da v primeru nezasedenosti predsedniškega položaja do volitev nadzor prevzamejo ministri pod vodstvom premierja. Kot poroča BBC, pa se pri tem pojavlja nejasnost, saj je predsednik Moïse ravno ta teden imenoval novega premierja, Ariela Henryja, ki pa še ni prisegel.
V napadu je bila ranjena predsednikova žena Martina Moïse. "Je v stabilnem, a kritičnem stanju," je o njenem stanju dejal haitijski veleposlanik Edmond. "Potekajo prizadevanja, da bi jo prepeljali na zdravljenje v Miami."
Odzivi: Izrazi šokiranosti, nudenje pomoči
Francoski veleposlanik pri ZN-u Nicolas de Riviere, ki julija predseduje Varnostnemu svetu ZN-a, je sporočil, da je Varnostni svet šokiran zaradi umora predsednika Moïseja in zaskrbljen nad usodo predsednikove žene.
Predsednik ZDA Joe Biden je obsodil napad in predsednikovi ženi zaželel hitro okrevanje. Sožalje je izrazil vsem prebivalcem Haitija in izrazil pripravljenost za nudenje pomoči.
Visoki predstavnik EU-ja za zunanjo politiko Josep Borrell je opozoril, da lahko umor dodatno destabilizira Haiti. "Ta zločin predstavlja tveganje za nestabilnost in spiralo nasilja. Storilce umora morajo odkriti in kaznovati," je sporočil Borrell.
Med svetovnimi voditelji, ki so izrazili pretresenost, je tudi britanski premier Boris Johnson. "To je zavržno dejanje in v tem času pozivam k miru," je sporočil Johnson.
Moïse je bil na položaju od leta 2017
53-letni Moïse je bil na oblasti od februarja 2017, ko je nasledil Michela Martellyja, ki je odstopil. Moïsejev mandat je bil precej turbulenten, saj so mu med drugim očitali korupcijo, državo pa je pretresal val pogosto nasilnih protivladnih protestov.
Parlamentarnih volitev, ki naj bi potekale že leta 2018, zaradi političnih sporov vse do zdaj še niso izvedli. Moïse, čigar predsedniški mandat je bil po mnenju opozicije nelegitimen, saj naj bi se že iztekel, je v štirih letih na položaju zamenjal kar sedem premierjev. Zadnjega, Josepha, naj bi po vsega treh mesecih zamenjal prav ta teden.
Haiti je najrevnejša ameriška država, poleg kronične revščine pa ga pogosto prizadenejo še naravne katastrofe. V zadnjem času ga poleg tega znova vse bolj pesti ne le politična kriza, ampak tudi nasilje vse močnejših oboroženih tolp, ki med drugim redno izvajajo ugrabitve in zahtevajo odkupnine. Poleg predsedniških, parlamentarnih in lokalnih volitev naj bi na Haitiju septembra potekal ustavni referendum, ki so ga zaradi pandemije covida-19 že dvakrat preložili. Spremembe ustave, ki jih je podprl Moïse, krepijo izvršno vejo oblasti. Opozicija in večji del civilne družbe jim močno nasprotujeta.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje