Mulino je po pogovoru z Rubiem sporočil, da bo pregledal sporazume s kitajskimi podjetji ter da bo Panama nadaljevala sodelovanje z ZDA tudi glede migracij, vendar je ponovil, da suverenost njegove države nad prekopom ni predmet razprave.
Trump vztraja, da prisotnost Kitajske ogroža plovno pot in krši pogodbo med ZDA in Panamo. Dve pristanišči blizu vhodov v prekop namreč upravlja podjetje s sedežem v Hongkongu.
"Minister Rubio je jasno povedal, da je takšno stanje nesprejemljivo in da bodo morale Združene države, če ne bo takojšnjih sprememb, sprejeti potrebne ukrepe za zaščito svojih pravic v skladu s pogodbo," je dejala tiskovna predstavnica zunanjega ministrstva Tammy Bruce. Rubio ni natančno opredelil, katere ukrepe mora Panama sprejeti in kakšna bi bila povračilna sredstva ZDA.
Prekop so ZDA zgradile na začetku 20. stoletja, leta 1999 pa so ga predale Panami.
Trump je po vrnitvi na predsedniški položaj zagrozil, da bo prevzel nadzor nad Panamskim prekopom, saj da ga upravlja Peking, ni pa izključil tudi uporabe vojaške sile.
"Kitajska upravlja Panamski prekop. Prekopa nismo dali Kitajski, ampak Panami – kar je bilo neumno –, vendar so kršili sporazum in vzeli ga bomo nazaj, sicer se bo zgodilo nekaj zelo močnega," je Trump dejal novinarjem. "Mislim, da uporaba vojske v Panami ne bo potrebna," je še dodal.
Rubio, ki je že kot senator nasprotoval Kitajski, je prejšnji teden v oddaji Megyn Kelly Show na platformi Sirius XM dejal, da bi lahko Kitajska v primeru spora med Pekingom in Washingtonom zaprla prekop, ki je ključna pot za ameriški ladijski promet.
Kitajska zanika vmešavanje v upravljanje prekopa
Mulino je dejal, da je bilo njegovo srečanje z Rubiem spoštljivo. Dejal je, da je pripravljen pregledati nekatere kitajske pogodbe v Panami, vključno s ključno 25-letno koncesijo za upravljanje pristanišč na obeh vhodih v prekop družbi CK Hutchison Holdings s sedežem v Hongkongu, ki so jo leta 2021 podaljšali.
Pogodbo so v ZDA kritizirali kot primer kitajske širitve v Panami, ki je po njihovem mnenju v nasprotju s pogodbo o nevtralnosti, ki so jo ZDA in Panama podpisale leta 1977.
Panamska vlada in nekateri strokovnjaki mnenje zavračajo, predvsem zato, ker pristanišča niso vključena v upravljanje prekopa. Prekop namreč upravlja avtonomna agencija pod nadzorom panamske vlade.
Mulino je tudi dejal, da sporazum med Panamo in Kitajsko, v okviru katerega je azijska država širila naložbe v Panamo, ne bo obnovljen. "Preučili bomo možnost predčasne prekinitve," je dodal.
Mulino je še dejal, da resnične grožnje glede nevtralnosti ni, še manj pa uporabe vojaške sile, in dodal, da bodo pomembni osebni pogovori s Trumpom.
Kitajska je dejala, da ne sodeluje pri upravljanju prekopa ter da spoštuje suverenost Paname nad prekopom. "Kitajska se nikoli ni vmešavala," je o tej temi prejšnji mesec dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Mao Ning in dodal, da Kitajska prekop priznava kot "trajno nevtralno mednarodno plovno pot".
Rubio je na svoji prvi turneji v Srednji Ameriki in na Karibih, s čimer skuša preusmeriti ameriške diplomatske interese na zahodno poloblo – tudi zato, da bi pridobil pomoč pri zajezitvi preseljevanja proti južni meji ZDA, obenem pa želijo zmanjšati vse večji gospodarski in politični vpliv Kitajske v Latinski Ameriki.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje