Po preštetih 95 odstotkih glasov je levičarski senator iz Vermonta osvojil 26 odstotkov od 280.000 glasov demokratov, ki so volili. 78-letnik, ki je svojo zmago razglasil za "začetek konca" ameriškega predsednika Donalda Trumpa, je osvojil 1,6 odstotka oziroma 4.300 glasov več kot 40 let mlajši Buttigieg.
Sanders je po zmagi napovedal, da bo zgradil "še nikoli videno večgeneracijsko, večrasno politično gibanje", s katerimi bodo premagali Trumpa, poroča BBC.
Buttigieg pa se je zahvalil podpornikom in posvaril pred "polarizirano vizijo" politike in se predstavil kot sredinski politik.
70-letna Elizabeth Warren in 77-letni Joe Biden, ki sta bila pred volitvami pogosto izpostavljena kot kandidata z največ ali vsaj veliko možnostmi za zmago, sta bila šele četrta in peta. Elizabeth Warren je osvojila okoli 10 odstotkov, Biden pa okoli devet odstotkov glasov.
Od 24 delegatskih glasov za nacionalno konvencijo stranke poleti v Milwaukeeju, ki so na voljo v New Hampshiru, jih bo šlo devet Sandersu, zaradi majhne razlike prav toliko tudi Buttigiegu, Amy Klobuchar jih bo prejela šest.
Elizabeth Warren in Biden ne bosta prejela delegatov New Hampshira. Naslednje volitve bodo 22. februarja v Nevadi. 3. marca na t. i. supertorek bodo obsežne volitve v 15 zveznih državah in ozemljih, na katerih se bo razdelilo 1344 delegatov.
Iz vseh ZDA je na voljo 3979 delegatov, ki jih demokrati delijo proporcionalno, kar pomeni, da bo tekma za izbiro njihovega predsedniškega kandidata oziroma kandidatko izjemno dolga.
Iz tekme za predsedniško nominacijo sta medtem izstopila poslovnež Andrew Yang, ki je predlagal uvedbo univerzalnega temeljnega dohodka, in koloradski senator Michael Bennet.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje