Žarišče potresa je bilo v morju na globini desetih kilometrov in 63 kilometrov zahodno od mesta Ferndale, redko poseljenega dela severne kalifornijske obale, je sporočil ameriški geološki inštitut (USGS). To je bil deveti letošnji potres na svetu, ki je dosegel magnitudo 7.
Nacionalni center za cunamije je izdal opozorilo za odsek zahodne obale ZDA od mesta Dunes City v Oregonu do več kot 600 kilometrov oddaljenih San Francisca in San Joseja v Kaliforniji, ki pa so ga pozneje preklicali. Na tem območju živi 4,7 milijona ljudi.
"Na podlagi preliminarnih parametrov potresa (...) obstaja nevarnost cunamijev na obalah, ki so od epicentra potresa oddaljene 300 kilometrov," so pred tem zapisali v opozorilu, ki ga je izdal center za opozarjanje pred cunamiji nacionalne vremenske službe v Honoluluju.
V opozorilu je bilo navedeno, da nobenega območja še niso prizadeli valovi, vendar morajo biti vsi, ki so blizu obale, pozorni na mogočo nevarnost. Uporabniki pametnih telefonov so prejeli opozorila s pozivom, naj se nemudoma umaknejo na višje ležeča območja, poročajo ameriški mediji.
Po poročanju oblasti potres ni zahteval žrtev, nastala je le manjša gmotna škoda na posameznih stavbah, poroča BBC. V nekaterih trgovinah so se zrušile police, v okrožju Humboldt pa je okoli 19.000 prebivalcev ostalo brez električne energije.
Po glavnem potresu je nastalo še več manjših popotresnih sunkov.
Na zahodni obali ZDA, kjer se stikajo tektonske plošče, so potresi pogosti. Leta 1994 je v potresu na območju Los Angelesa umrlo več deset ljudi, več tisoč je bilo poškodovanih.
V potresu v San Franciscu leta 1906, ki je sprožil cunami, naj bi umrlo več kot 3000 ljudi.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje