Mohamed ob aretaciji leta 2003. Foto: AP
Mohamed ob aretaciji leta 2003. Foto: AP

Obtoženci so priznali krivdo v vseh točkah obtožnice, tudi umor skoraj tri tisoč ljudi, ki so bili med drugim ubiti tudi v napadu na dvojčka Svetovnega trgovinskega centra v New Yorku. V zameno za priznanje krivde je tožilstvo v skladu z dogovorom z obtoženimi umaknilo zahteve za smrtno kazen.

Obtožnica Mohameda, Valida Mohameda Saliha Mubaraka bin Ataša in Mustafo Ahmeda Adama Al Havsavija bremeni zagotavljanja usposabljanja, finančne podpore in druge pomoči teroristom, ki so 11. septembra 2001 ugrabili potniška letala in se z njimi zaleteli v Svetovni trgovinski center in Pentagon ter strmoglavili na polje v Shanksvillu v Pensilvaniji.

Trojica je zaprta v ameriškem vojaškem zaporu Guantanamo na Kubi, ki ga je po napadih na ZDA ustanovil takratni ameriški predsednik George Bush kot del svoje "vojne proti terorju" in kamor so zapirali osumljence za teroristična dejanja ter pripadnike teroristične mreže Al Kaida.

Teroristični napadi 11. septembra 2001 so bili najsmrtonosnejši napad na ameriško ozemlje po japonskem napadu na Pearl Harbour leta 1941. Foto: EPA
Teroristični napadi 11. septembra 2001 so bili najsmrtonosnejši napad na ameriško ozemlje po japonskem napadu na Pearl Harbour leta 1941. Foto: EPA

Če je bilo na vrhuncu delovanja zapora tam zaprtih okoli 800 ljudi, jih je zdaj le še 30. Med njimi je tudi Mohamed, ki je osumljen načrtovanja napadov z ugrabljenimi letali na ZDA.

Mohameda so leta 2003 aretirali v Pakistanu in ga leta 2006 prepeljali v Guantanamo.

Zaslišanja Mohameda so bila dolgo pod drobnogledom, potem ko se je razkrilo, da ameriška obveščevalna agencija pri zaslišanjih terorističnih osumljencev uporablja sporno vodno deskanje in druge "Izboljšane tehnike zasliševanja". Poročilo senatnega odbora za obveščevalne zadeve iz leta 2014 navaja, da je bil Mohamed vsaj v 183 primerih zaslišan z uporabo metode vodno deskanje.

Dogovor z obtoženci je razburil nekatere družine žrtev in republikance. Obsodil ga je vodja republikanske manjšine v senatu Mitch McConnell. "Edina stvar, ki je hujša od pogajanj s teroristi, so pogajanja z njimi, ko so v priporu," je dejal McConnell in ​​administracijo demokratskega predsednika Joeja Bidna obtožil "strahopetnosti pred terorjem".