Foto: Reuters
Foto: Reuters

Potem ko je Trump EU-ju v petek znova zagrozil z uvedbo carin, so v Bruslju v nedeljo opozorili, da se bo Unija, če bo ameriški predsednik uresničil svojo grožnjo, odločno odzvala. V Bruslju so zatrdili, da se bo EU "odločno odzval vsakemu trgovinskemu partnerju, ki nepošteno ali samovoljno uvede carine na blago EU-ja", poročajo tuje tiskovne agencije.

Trump se je v nedeljo zvečer znova pritožil glede velikega trgovinskega primanjkljaja ZDA z EU-jem in dejal, da bi Evropa uvažala več ameriških avtomobilov in kmetijskih proizvodov. Trump je opozoril, da se bo uvedba carin "zagotovo zgodila", vendar ni napovedal, kdaj, le da bo to "zelo kmalu".

Kallas: Mi potrebujemo Ameriko in Amerika potrebuje nas

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU-ja Kaja Kallas je danes dejala, da v trgovinski vojni ni zmagovalcev. Če bi jo začele ZDA in Evropa, bi se ob tem "Kitajski ob strani smejalo".

"Smo zelo povezani. Mi potrebujemo Ameriko in Amerika potrebuje nas," je dejala pred neuradnim srečanjem voditeljev EU-ja v Bruslju.

Nemški kancler Olaf Scholz je v nedeljo, še preden je Trump zagrozil, da bo "zagotovo uvedel" carine proti EU-ju, posvaril pred delitvijo sveta z novimi trgovinskimi ovirami. "Globalizacija koristi vsem," je dejal Scholz po srečanju z britanskim premierjem Keirom Starmerjem v Chequersu v Buckinghamshiru. Dodal je, da se EU kot velika gospodarska sila na vse morebitne sankcije Washingtona lahko odzove na "različne načine".

Vodja konservativne opozicije in kandidat za novega kanclerja Friedrich Merz je ob dejal, da bo "tudi Trump zdaj spoznal, da carin, ki jih uvaja, ne bo treba plačati tistim, ki uvažajo v Ameriko. Namesto tega jih bodo morali plačati potrošniki v Ameriki". Dejal je, da bi carine lahko spodbudile inflacijo v ZDA.

Finski premier Petteri Orpo je pred neformalnim srečanjem voditeljev EU-ja v Bruslju dejal, da bi se morala Evropa s Trumpom glede trgovine pogajati.

Guverner francoske centralne banke Francois Villeroy de Galhau je dejal, da bodo carine, ki jih uvaja Trump, "povečale gospodarsko negotovost". Villeroy, ki je tudi oblikovalec politike Evropske centralne banke, je dejal, da so Trumpove carine "zelo brutalne" in da bodo prizadele predvsem avtomobilski sektor.

Villeroy ni izključil morebitnih povračilnih ukrepov, vendar je pozval k previdnosti.

Gediminas Šimkus iz Evropske centralne banke je opozoril, da carine niso dobra novica za gospodarstvo in inflacijo, vendar ni želel špekulirati o njihovem vplivu.

Trump razmišlja tudi o carinah za Združeno kraljestvo

Združene države imajo z Evropsko unijo trgovinski primanjkljaj, kar pomeni, da iz evropskih držav več uvažajo, kot jim prodajajo. Ta je lani znašal 213 milijard dolarjev, kar je Trump označil za "grozoto". Med največjimi evropskimi izvozniki v Ameriko so farmacevtski izdelki, avtomobili in stroji. Združene države pa v Evropo prodajajo nafto, plin in finančne storitve.

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU-ja Kaja Kallas. Foto: Reuters
Visoka zunanjepolitična predstavnica EU-ja Kaja Kallas. Foto: Reuters

Ameriške carine bodo na različne države vplivale na različne načine. Irska je daleč najbolj odvisna od ameriškega trga – skoraj polovica njenega izvoza zunaj EU-ja je namenjena v ZDA. Iz ZDA veliko uvažata tudi Nizozemska in Nemčija.

Trump v nedeljo obenem ni izključil uvedbe carin na blago iz Združenega kraljestva, ker da je država "prestopila mejo", vendar pa je po njegovem mnenju razmere mogoče urediti tudi na drugačen način, poroča britanski Guardian. "Predsednik vlade Starmer je bil zelo prijazen, zelo dobro se razumeva, videli bomo, ali lahko uravnotežimo svoj proračun ali ne," je še dejal.

Združeno kraljestvo nima tako velikega trgovinskega primanjkljaja z ZDA, lani je imelo celo presežek, kar britansko vlado navdaja z upanjem, da jim bo Trump s carinami prizanesel, poroča BBC.

Trump je tudi napovedal, da bo začel pogovore z voditelji Kanade in Mehike o višjih carinah, ki jih je uvedel na uvoz iz teh dveh držav.

Kitajska, Kanada in Mehika napovedujejo povračilne ukrepe

Trump, ki se je v nedeljo zvečer po koncu tedna na Floridi vrnil v Washington, je sporočil, da bo s Kanado in Mehiko začel pogovore o višjih carinah na uvoz iz teh dveh držav, ki jih je uvedel konec tedna. Uvoz iz Kanade in Mehike, s katerima imajo ZDA prostotrgovinski sporazum, bo po novem ocarinjen po 25-odstotni stopnji.

Kanada bo uvedla podobne carine na ameriški uvoz, protiukrepe bo sprejel tudi Peking, ki napoveduje tožbo pri WTO-ju za zaščito svojih interesov. Mehika bo v ponedeljek objavila podrobnosti o načrtovanih povračilnih ukrepih.

Trump je še dejal, da bodo Američani zaradi 25-odstotnih carin morda občutili gospodarsko "bolečino", vendar bo ta "vredna cene", ki jo bodo plačali, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Morda nas bo kratkoročno malo bolelo in ljudje to razumejo. Dolgoročno gledano pa so bile ZDA ogoljufane od praktično vseh držav na svetu," je dejal.