Trump je napovedal, da bo nemudoma po svoji inavguraciji 20. januarja podpisal izvršni ukaz, s katerim bo uvedel 25-odstotne carine na vse izdelke, ki bodo v ZDA prišli iz Mehike in Kanade. Te naj bi ostale v veljavi, dokler se ne bodo prenehali nezakoniti prestopi meje in tihotapljenje mamil, zlasti sintetičnega fentanila.
Ob grožnji je v izjavi na svojem družbenem mediju Truth Social izrazil prepričanje, da lahko obe sosednji državi problem enostavno rešita. "Čas je, da plačata veliko ceno," je dejal Trump.
Nove carine naj bi predstavljale kršitev prostotrgovinskega sporazuma med ZDA, Mehiko in Kanado, ki je bil sprejet v času prvega Trumpovega mandata in je začel veljati leta 2020.
Trump zahteva smrtne kazni na Kitajskem
Kitajski je medtem zagrozil z 10-odstotnim povišanjem že veljavnih carin, dokler ne zaustavi dotoka nezakonitih mamil v ZDA. Zapisal je, da je s Kitajsko velikokrat govoril o velikih količinah mamil, ki prihajajo v ZDA, vendar zaman.
Trump je Pekingu očital, da ni izpolnil domnevnih obljub kitajskih predstavnikov o izvajanju smrtne kazni za ljudi, obsojene razpečevanja fentanila.
S kitajskega veleposlaništva v Washingtonu pa so za BBC sporočili, da je ideja, da Kitajska zavedno dovoljuje dobavo sestavin za pripravo fentanila v ZDA, "povsem nasprotna dejstvom in resničnosti".
Trenutna vlada predsednika Joeja Bidna poziva Kitajsko, naj stori več za zaustavitev proizvodnje sestavin fentanila, ki po oceni ameriških oblasti povzroči smrt skoraj 75.000 Američanov letno.
Trump je med letošnjo predvolilno kampanjo redno napovedoval povišanje carin na uvoz iz omenjenih držav in drugih delov sveta, kar je utemeljeval s prepričanjem, da vsi izkoriščajo ZDA.
Če bo naslednji predsednik ZDA uresničil svoje grožnje, bo to pomenilo veliko stopnjevanje napetosti v odnosih ZDA s svojimi tremi največjimi trgovskimi partnerji, poroča BBC.
Svarila strokovnjakov o škodljivosti carin
Večina gospodarskih strokovnjakov v ZDA opozarja, da bo s tem sprožil trgovinske vojne, podražil blago in storitve za Američane, zavrl svetovno gospodarsko rast in povišal ameriško inflacijo.
Trump je sicer trdil, da carine ne bodo predstavljale stroška za Američane, ampak za drugo državo. To ekonomisti označujejo za zavajanje.
Kanada se je v odzivu na Trumpovo napoved zavzela za nadaljevanje pogovorov s prihodnjo ameriško administracijo. Je pa vlada v izjavi izrazila prepričanje, da je njihova država za dobave v ZDA bistvenega pomena. "Naš odnos danes je uravnotežen in obojestransko koristen, zlasti za ameriške delavce," so zapisali.
Kitajska je medtem posvarila, da v "trgovinski vojni ne bo nihče zmagal". "Kitajska verjame, da je gospodarsko in trgovinsko sodelovanje med Kitajsko in ZDA po naravi obojestransko koristno," je za francosko tiskovno agencijo AFP sporočila tiskovna predstavnica kitajskega veleposlaništva v ZDA.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje