Številni na obeh straneh Atlantika so kritični do vloge, ki jo ima v novi Trumpovi administraciji Elon Musk. Foto: Reuters
Številni na obeh straneh Atlantika so kritični do vloge, ki jo ima v novi Trumpovi administraciji Elon Musk. Foto: Reuters

Odstopne izjave je podalo 21 uslužbencev nekdanje Službe za digitalne storitve (USDS) v okviru ministrstva za finance ZDA, ki jo je Trumpova vlada preimenovala v urad za vladno učinkovitost (Doge) pod Muskovim vodstvom.

Muskovi uslužbenci imajo od januarja dostop do ključnih informacijskih sistemov celotne zvezne vlade in iščejo domnevne odvečne stroške, o katerih doslej še niso objavili veliko informacij – razen pavšalnih izjav Trumpa, da so našli "neverjetno korupcijo".

Protest proti Muskovi vlogi v administraciji. Foto: Reuters
Protest proti Muskovi vlogi v administraciji. Foto: Reuters

"Našega tehnološkega znanja ne bomo uporabili za ogrožanje občutljivih podatkov Američanov, uničevanje ključnih javnih storitev in ogrožanje vladnih sistemov. Naše strokovnosti ne bomo dali na voljo za izvajanje operacij urada Doge," so v javnem pismu zapisali strokovnjaki.

"Odstopili so najbolj usposobljeni ljudje, ki so bili zadolženi za glavne prioritete. Inženirji, oblikovalci, vodje projektov, podatkovni znanstveniki, ki so vodili ključne projekte zvezne vlade," poroča CNN, ki se sklicuje na neimenovani vir med tistimi, ki so odstopili.

"Gre za posameznike, ki nočejo biti del tega, kar se trenutno dogaja. Gre za protest," še poroča ameriška televizija.

Vloga urada Doge oziroma njegov status pravno še vedno ni opredeljen in s tem se trenutno ukvarjajo sodišča. Trenutno je sicer v obravnavi več kot deset tožb, ki med drugim zahtevajo onemogočen dostop urada Doge do občutljivih podatkov in razjasnitev Muskove vloge v vladi.

Pravniki Trumpove vlade zatrjujejo, da je Musk le svetovalec predsednika Trumpa, ne pa vodja urada. Newyorški zvezni sodnik je pravosodnemu ministrstvu ZDA dal na voljo mesec dni za razlago, kakšna zakonska pooblastila za delovanje ima Doge.

V Evropi vozila Tesle doživljajo največji upad prodaje. Foto: EPA
V Evropi vozila Tesle doživljajo največji upad prodaje. Foto: EPA

V Evropi bojkot Tesle

Medtem pa je v Evropi januarja na medletni ravni močno padla prodaja vozil ameriškega proizvajalca električnih vozil Tesla, in sicer za nekaj več kot polovico, na 9945 vozil (v Franciji je prodaja tesel upadla celo za 63 odstotkov), medtem ko je prodaja vozil kitajskega avtomobilskega podjetja SAIC, ki je med drugim lastnik znamke MG Motor, poskočila za 76,5 odstotka, na 17.291 vozil.

Musk se je brezkompromisno spravil na krčenje stroškov v javni upravi. Foto: Reuters
Musk se je brezkompromisno spravil na krčenje stroškov v javni upravi. Foto: Reuters

Padec prodaje vozil podjetja v lasti Elona Muska nakazuje na vse večje nezadovoljstvo evropskih kupcev zaradi Muskovega vmešavanja v notranjo politiko na obeh straneh Atlantika, poroča Guardian.

Milijarderski poslovnež je v zadnjih mesecih postal goreč podpornik nemške skrajno desne stranke AfD, ki jo je označil za "najboljše upanje za prihodnost Nemčije".

V ponedeljek je po volitvah v Nemčiji poklical vodjo stranke Alice Weidel in ji čestital za drugo mesto. AfD-ju je v primerjavi s prejšnjimi volitvami podpora zrasla za 100 odstotkov.

Musk se je zapletel tudi v britanski politični spor glede pakistanskih tolp, ki so spolno napadale in izkoriščale dekleta iz revnejših slojev, pri tem pa britanskega premierja Keira Starmerja in druge višje politike obtožil prikrivanja škandala.

Muska je zaradi podpore skrajno desnim političnim strankam po Evropi javno okrcalo več evropskih voditeljev, vključno s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom.