Venezuelski opozicijski voditelj Edmundo Gonzalez Urrutia, ki se je po predsedniških volitvah lani pred sodnim pregonom v domovini zatekel v Španijo, se vrača v Južno Ameriko in bo v soboto obiskal Argentino.
Gonzalez Urrutia je v petek zapustil Španijo in odpotoval v Argentino. "Začenja se turneja po Latinski Ameriki. Prvi postanek: Argentina," je zapisal na omrežju X.
Urrutia začenja turnejo po Južni Ameriki z obiskom v Argentini, kjer ga enako kot v ZDA in večini evropskih držav priznavajo kot legitimnega predsednika Venezuele. Ob tem je napovedal, da se bo v soboto sešel z argentinskim predsednikom Javierjem Mileiem, in pozval venezuelsko skupnost v državi, naj ga pričaka pred predsedniško palačo Casa Rosada v Buenos Airesu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Venezuelske oblasti so medtem v četrtek naznanile nagrado 100.000 ameriških dolarjev za informacije, ki bi omogočile njegovo aretacijo.
Pred pregonom se je zatekel v Španijo
Gonzalez Urrutia je kot kandidat opozicije v Venezueli na predsedniških volitvah 28. julija izgubil proti dolgoletnemu predsedniku Nicolasu Maduru, ki si je v senci obtožb opozicije o domnevnih nepravilnostih zagotovil tretji šestletni mandat na čelu države.
Oblasti v domovini so ga obtožile zarote in izsiljevanja, pred pregonom pa se je septembra zatekel v Španijo, kjer je pozneje dobil tudi politični azil.
Odbor Združenih narodov za človekove pravice je Venezueli naročil, naj "ne uniči" volilnih seznamov s predsedniških volitev, ki so bile julija 2024. Volilni seznami z informacijami o glasovih na posameznih voliščih so bili v središču spora o zmagovalcu volitev, je navedel BBC.
Državni volilni svet, ki podpira vlado, je za zmagovalca volitev razglasil sedanjega predsednika Madura, vendar ni predložil izidov glasovanja, ki bi to potrdili.
Opozicija, ki je s pomočjo opazovalcev volitev zbrala in objavila več kot 80 odstotkov volilnih seznamov, trdi, da ti dokazujejo prepričljivo zmago Gonzaleza.
Maduro naj bi za nov mandat prisegel 10. januarja, Urrutia pa je že pred časom napovedal, da se bo pred tem vrnil v domovino.
Edmundo Gonzales Urrutia pred vložitvijo kandidature za predsednika ni bil poznan, nikoli tudi ni kandidiral za javni položaj ali se gibal v opozicijskih krogih. Vendar je nekdanji venezuelski diplomat v nekaj mesecih v javnomnenjskih raziskavah prehitel Madura.
Predsedniškim volitvam v Venezueli je sicer sledila politična kriza, potem ko številne zahodne države niso priznale Madurove zmage in podprle trditve opozicije in mednarodnih opazovalcev o nepravilnostih pri izvedbi volitev. Kmalu po volitvah so izbruhnili tudi protesti in se sprevrgli v spopade s policijo, v katerih je umrlo 28 ljudi, 200 jih je bilo ranjenih, več kot 2400 pa so jih aretirali in večino pozneje izpustili.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje