Demokratska stranka pospešeno izvaja proces poenotenja, potem ko je bilo v ponedeljek dejansko konec strankarskega boja za predsedniško nominacijo. Takrat je zaradi serije volilnih porazov in razraščajoče pandemije v ZDA od nadaljnjega boja odstopil Bernie Sanders, s čimer je Joe Biden postal dejanski demokratski izzivalec zdajšnjega predsednika ZDA in predstavnika republikancev Donalda Trumpa.
Odstopila, a brez predaje štafetne palice
Senatorka Elizabeth Warren je iz predsedniške bitke odstopila prejšnji mesec, a pri tem ni podprla nobenega izmed preostalih kandidatov. Četudi je politično veliko bližje Sandersu kot Bidnu, ni želela podpreti svojega tekmeca v progresivnem delu demokratske stranke. Brez deleža podpornikov Warrenove pa Sanders realno ni zmogel več izzvati in premagovati Bidna, ki je predtem prejel podporo vseh vidnejših demokratskih kandidatov iz sredinskega dela stranke.
Zlasti sta bili ključni podpori Amy Klobuchar in Peta Buttigiega tik pred supertorkom, ko je z njunima podporama Biden prepričljivo zmagal v večini zveznih držav in prehitel Sandersa po številu osvojenih delegatov.
Sanders in Obama za poenotenje stranke
Po Sandersovi predaji v ponedeljek, se je končno prvič do demokratskega kandidata za predsednika opredelil Barack Obama, ki je bil razumljivo navdušen nad izborom Bidna, ki je bil v času njegovega predsednikovanja njegov podpredsednik. Sledili so številni izrazi podpore in zavzemanja k enotnosti demokratov. V četrtek se je še pred Warrenovo znova oglasil tudi Bernie Sanders in vnovič svojim navdušenim, pretežno mladim podpornikom, zabičal, da naj ne bodo nespametni in gredo 3. novembra podpret Bidna proti Trumpu.
Warren: Bidna se da prepričati
"Pri Joeju Bidnu najbolj cenim, da ti pove, pri čem je. Če se ne strinja, ti bo vseeno prisluhnil. In kot je pokazal že med kampanjo, da če mu prideš nasproti z novimi dejstvi in dobrimi argumenti, ga ni strah in ni preponosen, da se ne bi pustil prepričati," je v podporni izjavi poudarila Warrenova, ki se najbrž še ni odpovedal vsem svojim ambicijam. Ne nazadnje je mogoča podpredsedniška kandidatka, saj se pričakuje, da bodo demokrati za podpredsednika izbrali žensko kandidatko, ne nazadnje je prav to obljubil sam Biden.
A po drugi strani je med Bidnom in Warrenovo preveč političnih razlik, zlasti njena podpora državnemu davkoplačevalskemu zdravstvenemu sistemu, da bi takšno sodelovanje bilo resnično harmonično.
Ključni državi: Wisconsin in Michigan
Bidna sta kot demokratskega predsedniškega kandidata podprla tudi dva demokratska senatorja iz dveh novembra ključnih zveznih držav. Tammy Baldwin iz Wisconsina in Gary Peters iz Michigana, še dva progresivna demokrata, ki politično nista najbližje Bidnu in demokratskemu establišmentu iz vodstva stranke. Trump je leta 2016 osvojil obe omenjeni zvezni državi, ki sta predtem desetletja izbirali demokratske kandidate, a razlika v korist zdajšnjemu predsedniku je bila majhna.
Ankete: Biden pet odstotkov pred Trumpom
Ameriške predsedniške volitve bodo tradicionalno prvi torek v novembru, letos je to 3. november. Po večini najnovejših volilnih anket in napovedi uživa demokrat Biden prednost okoli petih odstotkov pred republikancem Trumpom, ki tako ne uživa sicer tradicionalne prednosti aktualnih predsednikov ZDA. A kot so pokazale volitve 2016, ko je dolgo veliko prednost v anketah uživala demokratka Hillary Clinton, se v mesecih in tednih ter dneh pred samimi volitvami še vse lahko spremeni, zlasti če se izenačijo moči v državah, ki nihajo med modro in rdečo strankarsko barvo.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje