ZDA trdijo, da se Rusija pripravlja na napad na Ukrajino, kar v Moskvi zanikajo. Foto: EPA
ZDA trdijo, da se Rusija pripravlja na napad na Ukrajino, kar v Moskvi zanikajo. Foto: EPA

"Imamo informacije, da bodo Rusi verjetno ustvarili pretvezo za invazijo," je dejal Kirby. Po njegovih besedah v Moskvi načrtujejo uprizorjeni napad ukrajinskih enot na vzhodu Ukrajine, ki je pod nadzorom proruskih separatistov, kar naj bi potem Rusija izkoristila kot povod za napad na sosednjo državo.

V bistvu naj bi šlo za ruske igralce, posnetke pa bi Moskva svetu kazala kot dokaz, da se le branijo ali odgovarjajo na napad, trdijo v Washingtonu.

"Kot del takega lažnega napada bo Rusija naredila zelo nazoren propagandni videoposnetek, v katerem bodo trupla in igralci, ki bodo prikazovali žalujoče ter podobe uničenih lokacij. Rusija je to v preteklosti že počela, in verjamemo, da je treba na to opozoriti," je dejal Kirby. Dodal je, da bo v filmu prikazana vojaška oprema, ki jo je Ukrajina dobila od Zahoda.

"Po naših izkušnjah se zadeve takšne narave potrjujejo na vrhu ruske vlade," je še dejal Kirby.

Kot po poročanju BBC-ja pravijo v Washingtonu, je to le ena od možnosti, o katerih razmišljajo v Moskvi, s tem pa da so šli v javnost, da bi Rusijo odvrnili od načrtovanega dejanja.

Moskva: ZDA so nas tega obtoževale že prej

Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je navedbe Kirbyja že zavrnil. Dejal je, da to ni prvič, da ZDA obljubljajo objavo podrobnosti o ruskih provokacijah, a da tega nikoli ne uresničijo. Tudi ruski veleposlanik pri EU-ju Vladimir Čizov je dejal, da Rusija ne načrtuje lažnega napada kot povoda za napad na Ukrajino.

Erdogan je v četrtek obiskal Kijev. Foto: EPA
Erdogan je v četrtek obiskal Kijev. Foto: EPA

Rusija je nakopičila več kot 100.000 vojakov na meji z Ukrajino in ZDA sporočajo, da je to priprava na invazijo, za katero da v Moskvi potrebujejo le še povod. V Moskvi sicer obtožbe o načrtovanju napada na Ukrajino zanikajo in Zahod obtožujejo, da je on tisti, ki z dodatnimi enotami na vzhodu Evrope in oboroževanjem Ukrajine povečuje napetosti na območju.

Rusija je sicer leta 2014 priključila ukrajinski polotok Krim, podpira pa tudi separatiste na vzhodu Ukrajine

Erdogan obtožuje Zahod

Medtem turški predsednik Recep Tayyip Erdogan obtožuje Zahod, da "poglablja" rusko-ukrajinsko krizo, in ostro obsoja stališče ameriškega predsednika Joeja Bidna. Putin naj bi se medtem po Erdoganovih besedah pozitivno odzval na idejo o kriznem vrhu v Turčiji, turške medije povzema francoska tiskovna agencija AFP.

Erdogan je svoje mnenje podal ob vrnitvi s četrtkovega potovanja v Kijev, kjer je izrazil pripravljenost Turčije, da bi gostila srečanje ruskega predsednika Vladimirja Putina in ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega, ki bi lahko pripomoglo k rešitvi spora med državama.

Na letalu je novinarjem dejal, da se je Putin "pozitivno" odzval na to idejo in da bo zdaj kmalu določen datum obiska ruskega voditelja.

"Žal do zdaj Zahod ni prispeval k reševanju tega vprašanja. Lahko rečem, da stvari le še poglablja," je dejal Erdogan. Po njegovem mnenju Biden "še ni zmogel pokazati pozitivnega pristopa".

Erdogan je kritiziral tudi poročanje o krizi v mednarodnih medijih, ki so se močno zanašali na ocene ameriških obveščevalnih služb. Te Kremelj zavrača, Kijev pa jih je previdno sprejel. "Verjamem, da je zaostritev vprašanja med Ukrajino in Rusijo v mednarodnih medijih povzročila več škode kot koristi," je dejal Erdogan.

Erdogan poskuša Turčijo, sicer članico Nata, pozicionirati kot nevtralnega posrednika, ki je blizu tako Moskvi kot Kijevu. Na četrtkovem obisku sta z Zelenskim podpisala tudi sporazum o širitvi proizvodnje delov v Ukrajini za turška vojaška brezpilotna letala.

Orban se je v torek v Mokvi sestal z ruskim predsednikom Putinom. Foto: EPA
Orban se je v torek v Mokvi sestal z ruskim predsednikom Putinom. Foto: EPA

Orban: Madžarska bi bila lahko posrednica med Rusijo in Zahodom

Madžarski premier Viktor Orban vidi svojo državo kot posrednico v sporu med Rusijo in Zahodom. Madžarska bi lahko v času ohladitve odnosov lomila led med stranema, je dejal Orban v današnjem pogovoru za madžarski javni Radio Kossuth.

Orban je v rednem tedenskem pogovoru za radio spregovoril o svojem skoraj peturnem pogovoru s Putinom v torek v Moskvi. Ob oceni svojega obiska, ki ga je opisal kot "mirovno misijo", je dejal, da si Madžarska kot članica Nata in EU-ja prizadeva ohraniti dobre odnose z Rusijo, zaradi česar je "madžarski model" popolnoma drugačen modela od večine članic EU-ja, poroča madžarska tiskovna agencija MTI.

Madžarska si želi miru, za to pa se je treba pogovarjati z Rusi, je še dejal in pri tem po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA znova kritiziral "bruseljske birokrate".

V pogovoru je Orban še poudaril prizadevanja za energetsko neodvisnost in pohvalil dolgoročno pogodbo o dobavi plina med Madžarsko in Rusijo, s čimer so si zagotovili dobavo plina za prihodnjih 15 let. Tudi gradnja jedrske elektrarne Paks II, ki jo izvaja rusko državno podjetje Rosatom, bo pripomogla k temu, da bo proizvodnja energije na Madžarskem do leta 2030 uporabljala le deset odstotkov fosilnih goriv, je dejal Orban.