Protestniki lahko obiščejo tudi savno. Foto: Reuters
Protestniki lahko obiščejo tudi savno. Foto: Reuters

Na stotine tovornjakov in poltovornjakov je že od konca januarja parkiranih pred kanadskim parlamentom, a vso logistiko načrtujejo na pomožni lokaciji, hotelskem parkirišču pet kilometrov od središča prestolnice. Tam tudi za protestnike nudijo tople obroke, streho nad glavo, topla oblačila in sanitarije. Bonus: imajo tudi brivca in frizerja ter kar tri savne, poroča Guardian.

Jeff, upokojeni tovornjakar, ki je prišel v Ottawo pred 17 dnevi, je povedal, da se je okrepljen "občutek smisla" med protestniki samo še povečal. "Ko enkrat vidiš svetlobo, je težko iti nazaj v temo," je dejal.

Sorodna novica Po protestih proti protikoronskim ukrepom odstopil vodja policije v Ottawi
Foto: Reuters
Foto: Reuters

Protestniki že tri tedne blokirajo ulice po Ottawi, šest dni so blokirali tudi Ambasadorjev most, najprometnejši mejni prehod med ZDA in Kanado, dokler jih ni policija v nedeljo odstranila. V torek so se odprli trije drugi mejni prehodi, ob tem pa je zaradi kritik politikov in javnosti, da policija ni osvobodila mesta, odstopil direktor policije Peter Sloly.

"Vedeli smo, da nas bo Trudeau skušal zatreti"

Medtem so protestniki, zbrani v svojem taborišču, priredili "odprti mikrofon", kjer so delili svoje zgodbe. "Vsak tukaj je imel svojo zgodbo izgube, tragedije," je povedal Jeff. "Toliko ljudi je trpelo v teh zadnjih dveh letih. Izgubili so službe, izgubili domove, izgubili družino. Zato so tukaj."

Kot navaja Guardian, visoka raven organizacije – z delegiranimi vlogami in vse večjim kadrom prostovoljcev – kaže na namere protestnikov, da ostanejo v mestu še kar nekaj časa, kljub nasprotovanju lokalnega prebivalstva in vse bolj frustriranih in nepotrpežljivih oblasti.

Izredna zakonska pooblastila, ki so bila sploh prvič aktivirana v zgodovini Kanade (pred tem je bil do leta 1988 v veljavi vojni akt), omogočajo policiji, da protestnike odstrani, lahko pa jim tudi odvzamejo njihova vozniška dovoljenja, a vsi pravijo, da se ne mislijo vdati. "Vedeli smo, da nas bo skušal Trudeau zatreti. Vedeli smo, da to prihaja," je povedal Angel Godsoe iz Ontaria. "Mi smo tisti, ki čuvamo Kanado. Mi smo tisti, ki bi radi rešili našo državo."

Topli obroki za protestnike. Foto: Reuters
Topli obroki za protestnike. Foto: Reuters

Vlada napoveduje sproščanje ukrepov – protestniki sumničavi

V osrednji šotor nenehno prihajajo prostovoljci, željni pomagati, željni nalog, z njimi pa tudi tovornjakarji. "Perete tudi perilo?" je vprašala ena od voznic, ki zadnje dni tabori pred parlamentom.

Ena od prostovoljk, Rosalind, ki sicer dela kot medicinska sestra, ji je ponudila, da ji perilo opere kar pri sebi doma. Rosalind, domačinka iz Ottawe, se je v času vala okužb vrnila iz pokoja, da bi pomagala v prenapolnjenih bolnišnicah, a so jo odpustili, potem ko se ni hotela cepiti.

Kar nekaj protestnikov pravi, da so, tako kot 88 odstotkov Kanadčanov, starejših od petih let, cepljeni, a so kljub temu frustrirani nad dolgotrajnimi in omejujočimi ukrepi tako provincialne kot zvezne vlade.

Vlada v Ontariu je sicer v ponedeljek napovedala, da bo pohitela z odpiranjem družbe in opustila omejitev gostov v restavracijah in trgovinah, prav tako naj bi s 1. marcem opustili uporabo covidnega potrdila. A protestniki v taborišču, katerih protesti proti covidnim ukrepom so paralizirali dele Ottawe in prekinili nekatere ključne trgovinske poti, so skeptični.

"Preprosto jim ne verjamemo. Ne moreš jim zaupati. Dokler ne vidimo dokaza, jim ne bomo verjeli na besedo," je povedal eden izmed njih.