Libby je bil zaradi oviranja preiskave in laganja pod prisego v zvezi z izdajo identitete tajne agentke Cie Valerie Plame obsojen na 30 mesecev zapora in 250.000 dolarjev denarne kazni. Bush je Libbyja oprostil zaporne kazni zaradi hudega pritiska republikancev, ni pa spremenil odločitve glede denarne in pogojne kazni. Po ostrih kritikah iz demokratskega tabora je dejal, da svoje odločitve ne bo spremenil, in poudaril, da Libbyja ni popolnoma oprostil.
Bush je dejal, da spoštuje delo in odločitev porote, tožilca Patricka Fitzgeralda in sodišča, a da je bila Libbyjeva kazen pretirana. Prav zaradi pritiskov iz političnih krogov in javnosti pa se je Bush odločil le za polovičen ukrep, in ne za polno pomilostitev Libbyja, ki se ji je izogibal, saj je upal, da bo ostal na prostosti do leta 2009.
Libby se je že predtem pritožil na odločitev sodišča, a je sodišče v ponedeljek pred Bushevo odločitvijo odločilo, da obsojenec ne bo smel ostati na prostosti in da bo moral odsedeti svojo zaporno kazen.
Demokrati ostro nad Busha
Demokrati so se na Bushevo odločitev odzvali kritično in dejali, da predsednik ne spoštuje pravne države, čeprav ima sicer pravico, da kadar koli izreče pomilostitev ali zniža kazen. Eden izmed vodilnih demokratov v senatu Harry Reid je Bushevo odločitev označil za sramotno in dodal, da bo "zgodovina predsednika kaznovala, ker je pri nekdanjem vodji kabineta podpredsednika izrabil svoja pooblastila".
Buhsheva poteza ni nobeno presenečenje, saj so jo pričakovali že od marca, ko so Libbyja obtožili laganja in oviranja preiskave ter prikrivanja informacij v povezavi z opravičevanjem odločitve Washingtona, da napade Irak.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje