Hrvaška premierka je med govorom na proslavi 16. obletnice vojaške operacije, med katero so hrvaške sile vstopile v Knin, ki je bil od leta 1990 središče srbskega upora proti neodvisni hrvaški državi, in v nekaj dneh osvobodili približno petino državnega ozemlja ob svoji vzhodni meji z BiH-om, poudarila, da "brez Nevihte in brez poveljnikov, ki so jo vodili, danes ne bi bili tu in ne bi imeli česa slaviti". Ob tem je pozdravila vojne veterane in generale, še posebej pa Gotovino in Markača, ki ju je haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije na prvi stopnji obsodilo na dolgoletne zaporne kazni.
"Kosorjeva žali srbske žrtve"
"Zelo zaskrbljujoče in nevarno je, ko ljudi, ki so obsojene zaradi najtežjih vojnih zločinov, pozdravljajo na takem mestu in ob taki priložnosti," je dejal predsednik Srbskega narodnega sveta Milorad Pupovac. Koalicija združenj beguncev v Srbiji je menila, da izjave Kosorjeve žalijo srbske žrtve, da so v nasprotju z evropskimi vrednotami in da zanikajo aprilsko razsodbo haaškega sodišča, ki je Gotovini za vojne zločine med Nevihto prisodilo 24 let zapora, Markaču pa 18.
"Zloraba živih in mrtvih oseb"
Na govor so se burno odzvale tudi nekatere hrvaške stranke, ki so si enotne, da je šlo za predvolilno kampanjo in neprimerne besede. Največja opozicijska stranka SDP meni, da je premierkino omenjanje nekdanjega hrvaškega predsednika Franja Tuđmana in generalov povezano z bližajočimi se volitvami. "Leta so v HDZ-ju zatajevali Tuđmana. Bilo jim je prepovedano, da ga omenjajo, zdaj pa ga mrtvega kličejo na pomoč. Tega ne počnejo zaradi prepričanja ampak hudega licemerstva. To je zloraba živih in mrtvih oseb. Gnusno se je zdaj spominjati generalov, saj vemo, da so jih sami izročili Haagu. Pred nekaj leti je Kosorjeva rekla, da Gotovine ne bi prepoznala, če bi ga srečala," je bila ostra podpredsednica poslanskega kluba SDP-ja Ingrid Antičević Marinović.
Kosorjeva: Ne bomo pustili, da revidirajo našo zgodovino
V odzivu na kritike je Kosorjeva odvrnila, bi bilo "zaskrbljujoče in nevarno" tudi, če se ne bi odzvala na pozive srbskega predsednika Borisa Tadića, naj se Nevihte ne proslavlja. "Mislimo, da bi bilo lani zelo nevarno, če se ne bi odzvali, in ni nas bilo veliko, ki smo se, na zahteve iz Srbije, predsednika Tadića, da ne smemo slaviti zmagovite operacije Nevihte, da ne smemo slaviti osvoboditve Republike Hrvaške izpod velikosrbske agresije. To je bilo nevarno, tako kot je bilo nevarno tudi poveličevanje četništva," je poudarila.
"Mi smo ravno z zmago v tej akciji polomili zobe tiranu (tedanjemu srbskemu predsedniku Slobodanu) Miloševiću in omogočili našim sosedom, da so na široko odprli vrata demokraciji," je še dejala in dodala, da "so to dejstva in da takšne stvari so". Naredili bomo vse, da zaščitimo ugled domovinske vojne in operacije, kakršna je bila Nevihta. Nikomur ne bomo dopustili, da bi revidiral našo zgodovino," je zatrdila.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje