Ljudska skupščina, ki potrjuje odločitve vladajoče komunistične partije, se je sestajala v torek in sredo. Na njej je Kim Džong Un sporočil, da so "politiko gradnje jedrske moči" vpisali v ustavo države. Jedrsko orožje po njegovih besedah potrebujejo za kljubovanje eksistenčni grožnji, ki da jo zanje predstavljajo ZDA in njene zaveznice.
Kot je očital Washingtonu, je ta z obnovo "obsežnih skupnih jedrskih vaj z jasno agresivno naravo in trajno namestitvijo strateškega jedrskega orožja v bližino Korejskega polotoka" še okrepil svojo jedrsko grožnjo Severni Koreji.
Za trenutno najhujšo grožnjo je označil nedavno okrepljeno varnostno sodelovanje ZDA, Južne Koreje in Japonske. Te države je obtožil ustanavljanja "azijske različice Nata, izvornega problema vojne in agresije".
"To je najhujša dejanska grožnja, ne pa grozeča retorika ali namišljena entiteta," je dejal.
Posledično namerava Severna Koreja pospešiti posodabljanje in okrepitev proizvodnje jedrskega orožja, je še napovedal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Severna Koreja je kljub mednarodnim sankcijam glede njenega jedrskega programa in svarilom ZDA, Južne Koreje in njunih zaveznic letos izvedla rekordno število raketnih poskusov. Diplomatska prizadevanja, da bi Pjongjang prepričali, naj se odpove jedrskemu orožju, so propadla.
Vpis jedrskega statusa v ustavo sledi Kimovi lanski izjavi, da je Severna Koreja "nepovratno" jedrska sila, in po mnenju analitikov le še slabi možnosti, da bi vodstvo države prepričali, naj se odpove tovrstnemu orožju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje