Pripadniki HČSP-ja, med katerimi so tudi obritoglavci in nogometni huligani, so prejšnji teden počastili spomin na 10. april leta 1941, ko je bila ustanovljena Neodvisna država Hrvaška na čelu z ustaškim voditeljem Antejem Pavelićem. Foto: EPA
Pripadniki HČSP-ja, med katerimi so tudi obritoglavci in nogometni huligani, so prejšnji teden počastili spomin na 10. april leta 1941, ko je bila ustanovljena Neodvisna država Hrvaška na čelu z ustaškim voditeljem Antejem Pavelićem. Foto: EPA

Srečanje skrajnih desničarskih strank iz več evropskih držav je nameravala v petek in v soboto v središču Zagreba organizirati zunajparlamentarna proustaška Hrvaška čista stranka prava (HČSP).

V petek so želeli prirediti konferenco na Trgu bana Josipa Jelačića, medtem ko bi se v soboto udeleženci srečanja skupaj odpravili na pohod skozi mesto v podporo hrvaškima haaškima obsojencema Anteju Gotovini in Mladenu Mrkaču.

Odločitev o prepovedi konference in shoda je premier Zoran Milanović sporočil na današnji seji vlade in pojasnil, da tisti, ki pozivajo k pregonu Judov in Romov, h grabežu tujih ozemelj, k rušenju hrvaškega ustavnega reda, morajo vedeti, da to ne gre. Po njegovih besedah ima vlada dolžnost do državljanov, da se zoperstavi tovrstnim idejam.

"Tovrstni mednarodni shodi in podobni štosi na Hrvaškem niso dopustni," je bil jasen Milanović in še dodal, da gre tako za politične razloge kot tudi vprašanje pogleda na svet.

V obrazložitvi prepovedi srečanja je hrvaška policija sporočila, da je HČSP tri dni prepozno prijavil svoja srečanja, za prepoved pa se je odločila tudi, ker meni, da bi lahko sledili spopadi med skrajnimi desničarji in njihovimi nasprotniki, ki so napovedali, da bodo fizično preprečili sobotni shod.

Obsojena generala proti shodu
Za konferenco na prostem se je HČSP odločil, potem ko so jim odpovedali najem prostorov v Hrvaški matici in zagrebškem hotelu Palace. Proti shodu sta se prek svojih odvetnikov izrekla tudi Gotovina in Markač.

HČSP je v hrvaško prestolnico povabil predstavnike neonacističnih in skrajnih desničarskih strank ter organizacij iz Madžarske, Belgije, Francije in Bolgarije, med drugim tudi madžarsko stranko Jobbik, ki odprto zagovarja zasedbo hrvaških ozemelj, kot sta Medžimurje in Slavonija, pa tudi Reke.

Predsednik HČSP-ja Josip Miljak je dejal, da bodo spoštovali odločitev notranjega ministrstva, vendar se bodo pritožili Mednarodnemu sodišču za človekove pravice v Strasbourgu in institucijam Evropske unije.