Kanclerju Olafu Scholzu iz socialdemokratov (SPD) doslej ni uspelo dohiteti priljubljenosti krščanske unije CDU/CSU. Časa je še sedem tednov, kampanja pa dobiva vedno bolj populistične tone.
Če ne bomo pripravljeni oblikovati demokratičnih zavezništev, nam grozita nestabilnost in nezmožnost ukrepanja, je po dogajanju v Avstriji dejal kanclerski kandidat Zelenih Robert Habeck, ki se ob začetku vroče faze volilne kampanje bori za pozornost.
Ta uhaja h glavnima protagonistoma, ki bi utegnila sestavljati novo nemško vlado. Prvi je Friedrich Merz iz krščanske unije CDU/CSU. "Francija je sredi vladne krize, nekaj dni tudi Avstrija. Vsi ti dogodki skupaj ne bi smeli biti le opozorilo, temveč alarm," je dejal.
Stranke demokratične sredine so podpisale pakt o dostojni in nežaljivi kampanji. Zato je v stranki SPD toliko večje ogorčenje nad zapisom CDU-jevega vidnega poslanca Rodericha Kiesewettra, češ da gre Scholz pred volitvami menda na obisk v Moskvo.
Kancler je bil nad lažjo ogorčen. "Izjava je napačna. Nikomur ni dovoljeno, da širi kaj takega, to je globoko nedostojno," je dejal Scholz.
Še nekaj je za kanclerja in ostale demokratične stranke nedostojno, in sicer za ta teden načrtovani pogovor na omrežju X med vodjo skrajno desne Alternative za Nemčijo Alice Weidel in ameriškim milijarderjem Elonom Muskom.
Weidel spretno izkorišča Muskovo podporo. Stranki zaupa vsak peti nemški volivec. Bližino Elona Muska išče tudi vodja liberalnega FDP-ja Christian Lindner, ki tvega agresivnejšo libertarno držo in tako skuša glasove povleči menda stran od AFD-ja. "Zdaj gre za vse ali nič, posebej za nas," je dejal.
FDP, do nedavnega član vlade, bi lahko ostal zunaj parlamenta. Zgodovinski podatki kažejo: slabše ko gre nemškemu gospodarstvu, bolj razdrobljen je politični prostor, volivci iščejo alternative.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje