V noči na soboto so protestniki napadli pet bank, supermarket, poslopje zasebne telefonske družbe in lokalni urad vladajoče konservativne stranke, do spopadov s policijo pa ni prišlo. Že v petek je skupina mladih z zakritimi obrazi v Atenah vdrla v prostore odvetnika policistov, vpletenih v smrt najstnika pred tednom dni, in pri tem povzročila veliko škodo.
Danes pa se je več sto ljudi v Atenah in Solunu spomnilo smrti 15-letnega Aleksisa Grigoropulosa, ki je 6. decembra med protestom anarhistov umrl pod streli policije. Na osrednjem trgu v grški prestolnici se je zbralo okoli 500 srednješolcev, ki so pred stavbo parlamenta razgrnili veliko zastavo z napisom "Obsojamo nasilje, potrebno je razorožiti policijo". Med zbranimi naj bi bili tudi sorodniki ubitega dečka.
Grška policija je poročala le o manjšem incidentu pred atenskim olimpijskim stadionom, v katerem je bil lažje ranjen en policist.
Šolska poslopja še v rokah protestnikov
Študentje sicer v znak protesta še vedno zasedajo več kot 400 šolskih poslopij po vsej državi, policija pa ugotavlja, da so napetosti v zadnjih dveh dnevih nekoliko popustile v primerjavi z nasiljem, ki je v začetku tedna pretresalo vsa večja grška mesta.
Nemiri, ki zadnje dni pretresajo Grčijo, so najhujši v zadnjih več desetletjih. V osmih največjih mestih, vključno z Atenami, Solunom in Patrasom, so nasilni protestniki v sedmih dneh za sabo pustili že več sto uničenih trgovin, bank in drugih poslopij, pa tudi avtomobilov. Nasilje je sprožila smrt omenjenega najstnika, a mladi s svojimi protesti izražajo tudi nestrinjanje z gospodarskimi ukrepi in izobraževalnimi reformami vlade premierja Kostasa Karamanlisa.
Opozorilna akcija tudi v Ljubljani
V Ljubljani pa je danes skupina petih Grkov, ki živijo v Sloveniji, pripravila informativno akcijo, s katero so želeli opozoriti na policijsko nasilje v Grčiji. Aleksandros Konstantonis je dejal, da se o dogodku poroča samo z ene plati, saj umor najstnika ni osamljen primer policijskega nasilja. "Naš cilj je sporočiti tudi druge plati dogajanja, poleg tistih, ki jih prikazujejo mediji," je povedal.
V izjavi za javnost so zapisali, da je umor najstnika samo "kaplja čez rob", pravi vzrok za izbruh nemirov v Grčiji po umoru pa so "nenehno naraščanje policijskega nasilja, slab izobraževalni sistem, gospodarska kriza, zaporedje političnih škandalov in splošna korupcija političnega
sistema". Peterica je akcijo pripravila na Prešernovem trgu, kjer je delila tudi letake.
M. R.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje