Uporniški borci v Alepu. V zadnji ofenzivi so poleg islamistične skupine Hajat Tahrir al Šam sodelovale še druge skupine, ki uživajo podporo Turčije. Foto: Reuters
Uporniški borci v Alepu. V zadnji ofenzivi so poleg islamistične skupine Hajat Tahrir al Šam sodelovale še druge skupine, ki uživajo podporo Turčije. Foto: Reuters

Ofenziva upornikov pod vodstvom skupine Hajat Tahrir al Šam, nekoč povezane z Al Kaido, predstavlja najpomembnejše spopade v sirski vojni v zadnjih letih.

Od srede je bilo ubitih več kot 300 ljudi, vključno z več kot 20 civilisti, kažejo podatki Sirskega observatorija za človekove pravice.

V soboto je predsednik Bašar Al Asad zagotovil, da bo "branil stabilnost in ozemeljsko celovitost Sirije pred vsemi teroristi in njihovimi podporniki", poroča BBC. "Država jih je s pomočjo zaveznikov in prijateljev zmožna premagati in eliminirati ne glede na silovitost njihovih terorističnih napadov," je sporočil Al Asad.

Vojna v Siriji traja od leta 2011. Od sporazuma o prekinitvi ognja leta 2020 so se spopadi pretežno umirili, a uporniške sile so ohranile nadzor nad severozahodnim mestom Idlib in delom okoliške province.

Idlib leži le 55 kilometrov od Alepa, ki je bil tudi sam oporišče upornikov do leta 2016, ko so nad njim nadzor prevzele vladne sile.

Uporniki so zavzeli letališče v Alepu in več deset okoliških krajev, pravi Sirski observatorij. Uporniki so razglasili policijsko uro, ki se začne ob 17. uri po krajevnem času.

Observatorij je sporočil tudi, da so uporniki napredovali v več krajih na podeželju blizu četrtega največjega sirskega mesta Hama južno od Alepa. Tudi od tam naj bi se vojska umaknila, a je vir v vojski to zanikal.

Vojska je priznala, da je v ofenzivi upornikov umrlo več deset njenih pripadnikov. V soboto so na Alep zračne napade izvedle ruske sile, ki so bile na vrhuncu vojne v Siriji ključne za Al Asadov obstanek na oblasti. Ruska vojska je bombardirala tudi Idlib.

Idlib je bil več let prizorišče spopadov med uporniki in vladnimi silami, leta 2020 pa sta Rusija, ki podpira Al Asada, in Turčija, ki podpira upornike, tudi džihadiste, omogočili dogovor o prekinitvi ognja.

Na območju živi okoli štiri milijone ljudi. Alep je bil eno najbolj krvavih prizorišč spopadov in eden največjih porazov upornikov.

Iranski zunanji minister ob nadaljevanju spopadov na obisk v Sirijo

Iranski zunanji minister Abas Aragči se je odpravil v Sirijo, kjer naj bi sirski vladi in vojski izrazil podporo zaradi ofenzive islamistov na severozahodu države.

Presenetljivo in bliskovito ofenzivo islamističnih upornikov pod vodstvom skupine Hajat Tahrir al Šam, katere borci so nedavno prevzeli nadzor nad drugim največjim sirskim mestom Alep, je vodja iranske diplomacije označil za zaroto ZDA in Izraela.

"Sirska vojska bo – enako kot v preteklosti – ponovno premagala teroristične skupine," je zatrdil Aragči, ki bo po postanku v Damasku odpotoval na posvetovanja v Ankaro.

Sirski uporniki napovedujejo nadaljevanje ofenzive

Kdo so uporniki?

Hajat Tahrir al Šam je bil leta 2011 ustanovljen pod imenom Džabat al Nusra, džihadistična skupina je bila neposredno povezana z Al Kaido. V nastanek skupine je bil vpleten tudi vodja Islamske države Abu Bakr Al Bagdadi, poroča BBC.

Leta 2016 je vodja skupine Abu Mohamad Al Džavlani javno prekinil stike z Al Kaido, razpustil Džabat al Nusro in vzpostavil novo organizacijo pod imenom Hajat Tahrir al Šam.

Po prekinitvi povezav z Al Kaido je bil cilj skupine omejen na vzpostavitev fundamentalistične islamistične vladavine v Siriji.

BBC piše, da ni dvoma, da so uporniki izkoristili izraelsko ohromitev Hezbolaha v Libanonu in izraelske napade na iranske vojaške poveljnike v Siriji.

Razmere v Siriji se zaostrujejo