Uporniki so v le nekaj dneh prevzeli nadzor nad precejšnjim ozemljem, vključno z Alepom, drugim največjim mestom v državi. Foto: Reuters
Uporniki so v le nekaj dneh prevzeli nadzor nad precejšnjim ozemljem, vključno z Alepom, drugim največjim mestom v državi. Foto: Reuters

Ob tem krožijo številne govorice, kje se nahaja Asad. A iz Asadovega urada so sporočili, da predsednik opravlja delo in naloge, ki mu jih nalaga ustava, iz prestolnice. Ob tem so zanikali govorice, da je Asad zapustil Damask ali da je na kratkem obisku v tujini, poroča BBC.

"Naše sile so začele zadnjo fazo obkolitve prestolnice Damask," je dejal poveljnik upornikov Hasan Abdel Gani iz zavezništva pod vodstvom islamistov, ki je začelo ofenzivo na severozahodu države. Kot sporočajo uporniki, so že zavzeli mesta okoli prestolnice, ki se ji hitro približujejo.

Organizacija Sirski observatorij za človekove pravice s sedežem v Londonu pa je sporočila, da se je sirska vojska že umaknila iz naselij v bližini Damaska. Med drugim naj bi se umaknile iz vasi Artoz okoli deset kilometrov od prestolnice. Uporniki so po navedbah organizacije obkolili več vasi na podeželju okoli Damaska in si prizadevajo osvoboditi zapornike iz vojaškega zapora blizu glavnega mesta.

Al Džazira ob sklicevanju na lokalne vire poroča, da se širi vsesplošna panika med prebivalstvom, praznijo se zaloge v trgovinah v prestolnici, sirska vojska pa naj bi se umaknila s svojih položajev v okolici Damaska.

Sirsko obrambno ministrstvo je navedbe o umiku vojske s položajev blizu Damaska zanikalo. "Ni res, da so se naše oborožene sile, prisotne na vseh območjih na podeželju okoli prestolnice, umaknile," je sporočilo ministrstvo.

Asad na srečanju z iranskim zunanjim ministrom Abasom Aragčijem v Damasku 1. decembra. Foto: Reuters
Asad na srečanju z iranskim zunanjim ministrom Abasom Aragčijem v Damasku 1. decembra. Foto: Reuters

Sirska vojska medtem skuša upočasniti napredovanje upornikov blizu Homsa v osrednjem delu države. V zračnih napadih, ki jih sirske sile izvajajo ob pomoči Rusije, je bilo po poročanju tujih tiskovnih agencij ubitih najmanj sedem civilistov.

Uporniki prevzeli tudi nadzor nad pokrajino Dara na jugu države

Po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice je sirska vojska izgubila nadzor tudi nad celotno pokrajino Dara na jugu Sirije, umaknila pa se je tudi s položajev v kraju Kuneitra blizu Golanskega višavja, ki si jo je priključil Izrael. V pokrajini Sveida pa so uporniki po podatkih organizacije s sedežem v Londonu prevzeli nadzor nad nadzornimi točkami. Sveida je središče sirske verske manjšine druzov, kjer že več kot leto dni potekajo protesti proti režimu.

Sorodna novica Islamistični uporniki prvič po letu 2016 vdrli v sirsko mesto Alep

Po navedbah upornikov, na katere se sklicuje tiskovna agencija Reuters, se je sirska vojska strinjala z umikom iz Dare po dogovoru, ki njenim predstavnikom omogoča prehod v prestolnico Damask približno 100 kilometrov severno. Asadov režim navedb upornikov za zdaj ni komentiral. Sirska vojska je po poročanju AFP-ja pozneje sporočila, da se njene sile v pokrajinah Dara in Sveida na jugu Sirije prerazporejajo.

Dara, ki je imela pred začetkom državljanske vojne pred 13 leti več kot 100.000 prebivalcev, ima simbolni pomen kot zibelka upora. Je glavno mesto pokrajine, ki ima okoli milijon prebivalcev in meji na Jordanijo.

Uporniki so Daro zavzeli, potem ko v petek sporočili, da so napredovali do roba mesta Homs, ključnega križišča med prestolnico in obalo Sredozemskega morja. Zaradi napredovanja upornikov je iz mesta v osrednjem delu Sirije na begu več tisoč ljudi, ki so na poti proti obalnima pokrajinama Latakija in Tartus.

Sirski uporniki se bližajo Damasku. Foto: Reuters
Sirski uporniki se bližajo Damasku. Foto: Reuters

Države svoje državljane pozivajo, naj zapustijo Sirijo

Ob ofenzivi se vrstijo pozivi držav in organizacij, naj njihovi državljani oz. osebje zapustijo Sirijo. Med drugim k umiku svojih državljanov pozivajo ZDA, sosednja Jordanija in Iran, nenujno osebje umikajo tudi Združeni narodi.

Jordansko zunanje ministrstvo je v petek pozno zvečer pozvalo jordanske državljane, naj sosednjo Sirijo zapustijo, kakor hitro je mogoče. Jordanija je v petek tudi zaprla mejni prehod s to državo.

Tudi ZDA so v petek pozvale svoje državljane, naj nemudoma zapustijo Sirijo, "dokler so na voljo komercialne možnosti". "Varnostne razmere so še naprej nestanovitne in nepredvidljive, saj so po vsej državi aktivni spopadi med oboroženimi skupinami," je na družbenih omrežjih zapisal State Department.

Po pisanju ameriškega časnika The New York Times je umik svojih predstavnikov, med drugim vojaških poveljnikov, iz Sirije začel tudi Iran, ki sicer velja za zaveznika sirskega predsednika Bašarja al Asada. Po navedbah virov časnika so evakuacije začeli v petek, iz države pa med drugim umikajo poveljnike elitnih enot iranske revolucionarne garde, diplomate ter njihove družine in civiliste.

Nenujno osebje iz Sirije umikajo tudi Združeni narodi, je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa sporočil tiskovni predstavnik svetovne organizacije. Vendar pa bodo ZN v državi, kjer poteka državljanska vojna, še naprej zagotavljali svoje storitve, da bi podprli sirsko ljudstvo v teh težkih razmerah, je zagotovil.

Iran, Turčija in Rusija za začetek političnega dialoga med sirsko vlado in uporniki

Zunanji ministri Irana, Turčije in Rusije so se danes sešli v katarski prestolnici na pogovorih o Siriji. Na srečanju so pozvali k začetku političnega dialoga med sirsko vlado in uporniki.

Iranski zunanji minister Abas Aragči je po pogovorih v Dohi z ruskim in turškim kolegom Sergejem Lavrovom in Hakanom Fidanom povedal, da so se strinjali, da je nujen začetek političnega dialoga med sirsko vlado in legitimnimi opozicijskimi skupinami.

Lavrov pa je opozoril, da sirsko ozemlje ne sme pasti pod nadzor "teroristov". "Nedopustno je dopustiti, da bi teroristična skupina prevzela nadzor nad ozemljem v nasprotju z obstoječimi sporazumi," je izjavil in se pri tem skliceval na resolucijo Združenih narodov iz leta 2015 za politično rešitev konflikta v Siriji.

Omenjene tri države si že od leta 2017 prizadevajo za politično rešitev v Siriji, a so se razmere v državi v zadnjih dneh dramatično spremenile.

Uporniki v Siriji, kjer državljanska vojna divja od leta 2011, so ofenzivo s ciljem strmoglavljenja Asadovega režima sprožili 27. novembra. V le nekaj dneh so prevzeli nadzor nad precejšnjim ozemljem na severu Sirije, vključno z Alepom, drugim največjim mestom v državi.

V četrtek jim je uspelo zavzeti tudi Hamo, ki služi kot tamponsko območje za zaščito prestolnice, v petek pa še Daro na jugu Sirije, medtem ko se je sirska vojska umaknila tudi iz mesta Homs.

Silovita ofenziva v Siriji