V protestih proti vojaški hunti, ki je na oblasti 45 let, je bilo do zdaj ubitih 13 ljudi, med njimi največ menihov, ki so prvi začeli proteste, nato pa se jim je pridružilo tudi civilno prebivalstvo. Slovenija je zaskrbljena nad dogajanjem v Mjanmaru in izraža solidarnost s prebivalci, medtem ko je obsodila nasilne ukrepe oblasti nad miroljubnimi protestniki. Hkrati oblasti poziva k političnemu dialogu z opozicijo in k izpustitvi političnih zapornikov. EU je na zasedanju Sveta za človekove pravice že ostro obsodila nasilje v Mjanmaru, izredno zasedanje pa bi bilo lahko naslednji teden.
Samostani obkoljeni
Ulice nekdanje prestolnice Jangon so polne vojakov, ki postavljajo nove barikade in se z gumijevkami znašajo nad protestniki. Vojaki so obkolili najpomembnejše samostane in pagode, med njimi tudi pagodi Švegadon in Sule, ki sta bili do zdaj ključni točki protestov proti vladajoči vojaški hunti. Slišati je bilo nekaj strelov, a zaenkrat ne poročajo o novih žrtvah. Zaradi napetih razmer v Mjanmar prihaja posebni odposlanec ZN-a Ibrahim Gamberi in Slovenija upa, da bodo oblasti v državi z njim konstruktivno sodelovale.
Streli policistov na protestnike so v četrtek pokosili tudi japonskega fotoreporterja Kendžija Nagajo, zaradi česar je Tokio napovedal uraden protest in razmišlja o prekinitvi humanitarne pomoči. Tuji diplomati se bojijo, da je število žrtev med protestniki precej višje. Vladajočo vojaško hunto so obsodile mnoge države z ZDA na čelu, ki so proti njej uvedle nove sankcije, Kitajsko pa pozvale, naj bolj pritisne nanjo.
Povezave s svetom prekinjene
Oblasti so v Jangonu popolnoma, drugod pa deloma, prekinile internetne in telefonske povezave, da bi iz države preprečile izhod novih informacij o največjih protestih po letu 1988, ko je bilo ubitih nekaj tisoč nedolžnih prebivalcev. Zaradi izoliranosti države so danes prav zgodbe in posnetki domačinov najbolj informirali svetovno javnost o krutosti oblasti.
Za Belo hišo Burma in ne Mjanmar
Bela hiša je sporočila, da bo za državo še naprej uporabljala ime Burma, s čimer želi izraziti podporo prodemokratičnemu gibanju. Iz ameriškega finančnega ministrstva pa so sporočili, da so proti 14 uglednim mjanmarskim uradnikom uvedli sankcije, s čimer so prepovedali vse finančne transakcije iz ZDA z njimi, zamrznili pa bodo tudi vse njihove račune, ki sodijo pod ameriško pristojnost. V več državah po svetu pred mjanmarskimi veleposlaništvi potekajo mirni protesti proti nasilju v državi na jugovzhodu Azije.
Sateliti ugotavljajo nasilje
Da nasilje v Mjanmaru traja že nekaj let, dokazujejo satelitski posnetki visoke ločljivosti, ki potrjujejo pričanja nevladnih aktivistov in tistih, ki jim je uspelo pobegniti iz države. Na satelitskih posnetkih Ameriškega združenja za napredek v znanosti (AAAS) je videti požgane vasi, ki so preprosto izginile, medtem ko so bili prebivalci nasilno preseljeni. Pogosto se dogaja, da morajo ljudje zapustiti svoje domove na osamljenih predelih in se preseliti na območja pod vojaškim nadzorom.
K. T./G. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje