Vladi premierja Ivice Dačića se obeta temeljita rekonstrukcija, stolčki ministrov ali svetovalcev v njej pa naj bi bili namenjeni tako uglednim imenom iz tujine kot strokovnjakom srbskega rodu, ki so končali študij na najbolj znanih svetovnih univerzah. Po poročanju srbskih medijev si trenutna vlada tako želi postati bolj strokovna.
Blesti že od malih nog
Najbolj zanimivo ime, ki bi utegnilo prvič stopiti na spolzek politični parket v Srbiji, je 29-letni Lazar Krstić, ki je najresnejši kandidat za novega finančnega ministra. Gre za povsem svež in neznan obraz, a srbski politični vrh se z njim menda že nekaj časa pogovarja. Krstić je bil rojen v Nišu, diplomiral je na eni najbolj priznanih univerz, Yale v ZDA, trenutno pa je zaposlen v svetovalnem podjetju McKinsey. Živi v New Yorku. Blestel je že v osnovni in srednji šoli, ko je kot za šalo pobiral zmage na matematičnih tekmovanjih, po končani gimnaziji pa je bil sprejet na Yale. Tam je dobil štipendijo, saj je za letnik šolanja treba odšteti 42.500 dolarjev. V tretjem letniku so ga razglasili za najbolj perspektivnega študenta, leta 2007 pa je diplomiral iz matematike, etike, politike in ekonomije. Takrat ga je v svoje vrste povabila hiša McKinsey, v kateri kot finančni strokovnjak dela še danes.
Na Yalu je bil eden izmed ustanoviteljev Društva evropskih študentov, sprejet pa je bil tudi v bratovščino Delta Kapa Ipsilon, v katero so bili včlanjeni tudi nekateri nekdanji ameriški predsedniki, kot sta George Bush starejši in George W. Bush. Diplomiranca Yala sta med drugimi tudi Gerald Ford in Bill Clinton.
"Ni res, da smo zapustili domovino"
Srbski mediji so izbrskali intervju s Krstićem iz leta 2006, v katerem je dejal, da bi se po študiju rad vrnil v domovino, tudi za mnogo nižjo plačo, kot jo ima v ZDA. "V Srbiji sem pripravljen delati za 6.000 evrov namesto za 60.000, kot bi jih dobil v Ameriki. Srbi na študente v tujini gledajo kot na ljudi, ki se nikoli več ne želijo vrniti. Zamerijo nam, ker nas je država brezplačno izobraževala, mi pa smo jo nato zapustili in odšli drugam. A to ni res, vsaj pri večini ljudi, ki jih poznam v ZDA. Večina diplomantov bi se vrnila v Srbijo, a tam v resnici ni sredstev, ne le finančnih, tudi tehničnih, da bi nam dali neko resno službo. Težava je torej v tem, da se nimamo kam vrniti, saj ni dela, ki bi ga lahko opravljali," je dejal.
Številni zdomci pripravljeni pomagati
A Krstić ni edini strokovnjak, ki bi utegnil prevzeti ministrsko mesto. Tudi za novega ministra za gospodarstvo bi lahko izbrali strokovnjaka srbskega rodu z izkušnjami v tujini. "Zanimivo je, da smo po pozivu, da iščemo ljudi, ki bi nam v vladi pomagali, da se izkopljemo iz težkega gospodarskega položaja, dobili ogromno klicev mladih, pa tudi tistih izkušenejših, ki so trenutno zunaj meja domovine. Gre predvsem za ljudi, ki so diplomirali na priznanih univerzah v ZDA, Kanadi in Angliji. Imajo znanje in izkušnje iz najboljših podjetij, zato si želimo, da bi na hitro končali razgovore z nekaterimi izmed njih in jim ponudili službo," je napovedal vladni svetovalec za ekonomijo in vlaganja Siniša Mali.
Pogovori z DSK-jem potekajo
Med uglednimi tujimi imeni je tudi nekdanji direktor Mednarodnega denarnega sklada (IMF), ki se je moral od položaja zaradi obtožb o spolnem napadu neslavno posloviti, Francoz Dominique Strauss-Kahn. Nesojenega kandidata za predsednika Francije in člana socialistične stranke naj bi ponujeno mesto svetovalca ministra za finance zanimalo, s srbsko vlado pa naj bi sodeloval najmanj tri leta. Strauss-Kahn je bil sicer julija že imenovan v upravne odbore dveh ruskih finančnih institucij - Ruskega sklada za neposredne naložbe in Ruske banke za regionalni razvoj, potem pa je tudi sam napovedal, da je politiki pomahal v slovo in da se bo ukvarjal le še s svetovanjem.
"Pogovarjali smo se že z njim, a le o osnovnih vprašanjih, ki zadevajo njegovo morebitno sodelovanje z vlado, kot so konsolidacija javnih financ, dejavnosti za rast gospodarske aktivnosti v Srbiji, načini za povečanje bruto domačega proizvoda in morebitno novo sodelovanje z IMF-jem. To je bil šele prvi pogovor, v prihodnjih dneh se bomo lotili podrobnosti. Ko bomo videli njegovo ponudbo, se bomo odločili," je pojasnil Mali.
Združiti moči
Iz kabineta podpredsednika vlade Aleksandra Vučića so potrdili, da potekajo pogovori tudi z britanskimi strokovnjaki, ki so delovali v vladah Tonyja Blaira, Margaret Thatcher in Johna Majorja. Več kot dobrodošli so tudi strokovnjaki srbskega rodu, je dodal Mali in navedel primer Daneta Kondića, prvega direktorja nove letalske družbe Air Serbia, ki je Avstralec srbskega rodu. "Odprti smo za nasvete in sodelovanje z vsemi ljudmi, tako domačini kot s tujci in v tujini živečimi Srbi, saj je naš glavni cilj, da čim prej sprejmemo reforme, ki bi v najkrajšem času oživele srbsko gospodarstvo," je dodal.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje