Iz ameriškega tehnološkega velikana Facebook so sporočili, da bodo odločitev znova ocenili po posvetovanjih s strokovnjaki za človekove pravice o zakonu: "Verjamemo, da je svoboda izražanja temeljna človekova pravica in podpiramo pravico ljudi do izražanja brez skrbi za svojo varnost ali druge posledice."
Oblasti pričakujejo pokorščino tudi na spletu
Tiktok, ki ima v Hongkongu 150.000 uporabnikov, je sporočil, da bo svojo priljubljeno platformo za deljenje videoposnetkov umaknil iz hongkonških trgovin z aplikacijami. Po novem zakonu naj namreč Tiktok ne bi mogel zavrniti deljenja podatkov uporabnikov z vlado. Kot kažejo objavljene podrobnosti, zakon namreč vladi omogoča, da od ponudnikov zahteva identifikacijske podatke ali pomoč pri dešifriranju.
V ponedeljek zvečer so v javnost prišle nove podrobnosti o zakonu v dokumentu na 116 straneh, ki kaže, da oblasti pričakujejo pokorščino tudi na spletu. Policija ima pravico s spleta odstraniti informacije, ki kršijo zakon. Spletnim podjetjem in ponudnikom lahko odredijo umik informacij, zasežejo jim lahko tudi opremo. Vodilne v podjetjih lahko kaznujejo z denarnimi kaznimi in zaporom do enega leta, če zahtevam ne ugodijo.
Iz novih podrobnosti je tudi razvidno, da je policija z novim zakonom dobila nova široka pooblastila. Med drugim lahko zaseže elektronske naprave in vstopi v prostore brez naloga, zamrzne premoženje ter omeji gibanje posameznikov. Zakon, ki v nekdanji britanski koloniji velja teden dni, med drugim prepoveduje izdajstvo, odcepitev, upor, prevrat, terorizem ter sodelovanje s tujimi silami. Kitajski varnostni agenti so z njim prvič uradno dobili pravico, da delujejo na območju Hongkonga, pri čemer jih ne zavezujejo tamkajšnji zakoni. V skladu z njim ima Kitajska pristojnost nad zelo resnimi kršitvami, za katere je predvidena celo dosmrtna zaporna kazen.
Izguba svoboščin?
V skladu z zakonom je hongkonška vlada oblikovala komisijo za nacionalno varnost v Hongkongu, ki jo vodi voditeljica Hongkonga Carrie Lam, ki je na novinarski konferenci povedala, da bo komisija za zaščito nacionalne varnosti delovala v tajnosti. Na zaskrbljenost novinarjev zaradi nejasnosti v zakonu glede kršitev medijev in tega, ali bodo lahko še naprej poročali o vsem, pa jim ni odgovorila. Dejala je, da ni ona tista, ki jim lahko zagotovi, kaj lahko delajo.
Hongkong je leta 1997 postal del Kitajske v skladu z načelom "ena država, dva sistema" in dogovorom, ki naj bi določene svoboščine njegovih prebivalcev ščitil vsaj 50 let. Po ocenah kritikov in Zahoda bo novi zakon pomenil izgubo svoboščin Hongkonžanov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje