Pravosodni minister Bill Barr je zveznim tožilcem v državah ZDA naročil, naj preiščejo domnevne obtožbe o volilnih prevarah, zato je protestno odstopil glavni tožilec ministrstva za volilni kriminal Richard Pilger. Barr po poročanju CNN-a meni, da obtožbe, ki jih preiskujejo, načeloma ne bi smele vplivati na volitve, hkrati pa dodaja, "da ni vedno tako".
Da so volitve veljavne, je sicer potrdila delegacija mednarodnih opazovalcev iz Organizacije ameriških držav (OAS), ki je sporočila, da ni bilo prevar ali volilnih nepravilnosti. Izpostavili so le pritisk na volilne delavce med štetjem glasov, ki so ga izvajali Trumpovi podporniki.
Kot poroča Independent, so veljavnost predsedniških volitev javno potrdili tako predstavniki obeh političnih strank, ki so spremljali volitve, kot tudi mednarodni opazovalci. Preiskava volitev, ki jo je dovolil Barr, bo podprla "špekulativne in namišljene" trditve, pravi odvetnik Bidnove kampanje Bob Bauer.
Selitev v Belo hišo
Bidnovo zmago so v ZDA doslej priznali le štirje republikanski senatorji, vodja Uprave splošnih služb Emily Murphy noče odobriti začetka tranzicije, iz Bele hiše pa so vsem vladnim agencijam naročili, naj ne sodelujejo z ekipami Joeja Bidna. Trump je Murphyjevi naročil, naj ne začne predaje službe. Iz Bidnovega tabora v Belo hišo pošiljajo sporočila, naj pohitijo, saj v nasprotnem primeru ne bodo odobrili denarja za selitev iz Bele hiše.
Tajna služba je okrepila varovanje novoizvoljenega predsednika Bidna, Uprava za zračni promet (FAA) pa je prepovedala polete nad njegovo hišo v Delawaru.
Viri iz Bele hiše poročajo, da se 20. januarja prihodnje leto Trump ne namerava udeležiti Bidnove inavguracije.
Izid volitev zavračajo nekateri senatorji
"Zavračanje izida volitev s strani republikancev je izjemno nevarno in zastruplja našo demokracijo. Joe Biden je pošteno zmagal in pika," je dejal vodja senatne manjšine Chuck Schumer, ob tem pa pozdravil štiri republikance, ki so priznali Bidnovo zmago, in k temu pozval tudi druge.
"Glede na začasne izide so volivci volili in znova izvolili republikanske senatorje v obsegu, ki je presenetil prognostike. Podobno so Američani ravnali v primeru demokratskega radikalizma in oviranja v predstavniškem domu in zmanjšali demokratsko večino ter izvolili več republikancev. In tukaj so še predsedniške volitve, kjer pa se izid mora šele potrditi," je po poročanju dopisnika RTV Slovenija iz ZDA Andreja Stoparja dejal Mitch McConnell, ki mu je 3. novembra uspelo osvojiti že sedmi 6-letni senatorski mandat. Ob tem je poudaril, da obveščevalski podatki kažejo, da vmešavanja v volitve od zunaj ni bilo, verjame pa, da so se vmešavali od znotraj in da ima Trump vso pravico preveriti morebitne volilne nepravilnosti.
Po volitvah tožbe
Trumpova kampanja namerava nadaljevati vlaganje tožb, vendar doslej ni ponudila nobenega tehtnega dokaza o nepravilnostih, ki bi lahko vplivale na izid volitev. Njeno delo je malce oteženo, saj se je z novim koronavirusom okužil koordinator pravne kampanje David Bossie. Trumpov odvetnik Rudy Giuliani je napovedal "najmanj deset tožb v desetih državah", ker naj bi obstajali močni dokazi, da so bile volitve "ukradene".
Kot poroča Independent, bo Trumpova kampanja verjetno organizirala zborovanja, podobna predvolilnim, na katerih se bodo zbrali Trumpovi podporniki.
Trump na Twitterju
Trump v zadnjem nizu objav na družbenem omrežju Twitter predvolilne ankete, ki so jih izvajali v ZDA, obtožuje, da so narobe napovedale njegov neuspeh na predsedniških volitvah in vplivale na njegov poraz. Trumpov račun na Twitterju ima sicer več kot 88 milijonov sledilcev, v ZDA pa se špekulira, da naj bi Trump razmišljal o vzpostavitvi lastne medijske mreže, poroča Reuters.
Trump se bo sicer po napovedih vrnil na vrh svojega družinskega podjetja, ki je glede na podatke o poslovanju v preteklem letu utrpel nekaj izgube, Trumpova organizacija pa je tudi precej zadolžena.
Za senat bo odločilna Georgia
Volivci v ameriški zvezni državi Georgia bodo 5. januarja v drugem krogu volitev izbirali dva senatorja in s tem odločili, katera stranka bo imela prihodnji dve leti večino v zveznem senatu. Na preteklih volitvah namreč nobeden od kandidatov ni prejel 50 odstotkov glasov, ki jih glede na zakonodajo v tej zvezni državi potrebuje, da bi bil izvoljen v senat.
Po volitvah imajo republikanci zagotovljenih 50 sedežev, da bi si jih demokrati zagotovili 48, bi morali osvojiti oba senatorska sedeža v Georgii. Analitiki več možnosti za osvojitev enega ali obeh senatnih sedežev pripisujejo republikancem.
Oster dvoboj za odločilni mesti v senatu
V tekmi za sedež, ki ga zaseda republikanka Kelly Loeffler, je med 20 kandidati največ (32,9 odstotka) glasov dobil demokrat Raphael Warnock, medtem ko jih je Loefflerjeva dobila 25,9 odstotka, preostalo pa so si razdelili drugi kandidati.
Gre za izredne volitve za zadnji dve leti mandata republikanca Johnnyja Isaksona, ki je konec leta 2019 odstopil iz zdravstvenih razlogov, ob tem pa je republikanski guverner Georgie do volitev v Washington začasno poslal Loefflerjevo.
Na rednih volitvah se za mesto v senatu potegujeta republikanec David Perdu in demokratski izzivalec John Ossoff.
Republikanec je dobil več kot 2,5 milijona glasov, demokrat manj kot 2,4 milijona. Skoraj 115.000 glasov je dobil še svobodnjak Shane Hazel.
Boj za mesti v senatu, ki pripadata Georgii, bo odločilen. Čeprav zakone podpisuje predsednik ZDA, jih najprej pripravita senat in predstavniški dom.
Spremembe v senatu
Demokrati so na volitvah sicer pridobili sedeža v Koloradu in v Arizoni, obenem pa izgubili senatni sedež v Alabami. V Arizoni je nekdanji astronavt demokrat Mark Kelly z 51 odstotki glasov proti 49 odstotkom premagal republikansko senatorko Martho McSally, v Koloradu pa nekdanji demokratski guverner John Hickenlooper republikanskega senatorja Coryja Gardnerja premagal s 53 proti 44 odstotkom.
Republikanec Tommy Tuberville je v Alabami z okrog 60 proti 40 odstotkom glasov premagal demokrata Douga Jonesa. V Mainu je republikanska senatorka Susan Collins z 51 proti 42 odstotkom ugnala demokratsko izzivalko Saro Gideon, čeprav so ankete napovedovale obraten izid.
V Severni Karolini tekma sicer še ni docela odločena, vendar pa ima republikanski senator Thom Tillis po 98 odstotkih preštetih glasov skoraj 100.000 glasov prednosti pred demokratom Calom Cunnighamom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje