Ameriško zunanje ministrstvo je dovolilo odhod omejenemu številu t. i. nenujnih uslužbencev in njihovim družinskim članom. Ameriške turiste je opozorilo, naj bodo med svojim bivanjem v Egiptu previdni, zaradi nevarnosti "političnih in socialnih nemirov" pa so državljanom potovanja v državo odsvetovali.
"Izogibajte se protestov, večjih zborovanj in določenih delov Kaira"
Velika Britanija in Francija sta se za zdaj odločili za blažja ukrepa: London britanskim državljanom svetuje, naj se izogibajo protestov in drugih velikih zborovanj, Pariz pa francoske državljane poziva, naj čim bolj omejijo svoje gibanje v Egiptu.
Tudi slovensko zunanje ministrstvo na spletni strani opozarja, da pričakuje "več načrtovanih in spontanih demonstracij v večjih mestih po Egiptu, ki lahko prerastejo v nasilne proteste". Zato na MZZ-ju svetujejo "izogibanje protestom, večjim zborovanjem in določenim delom Kaira - kot so trg Tahrir, poslopje državne televizije v predelu Maspiro in predsedniška palača v predelu Heliopolis".
Kot poroča britanski BBC, je glavno letališče v Kairu prenapolnjeno s potniki, ki želijo čim prej zapustiti Egipt. Vsi poleti za Evropo, ZDA in Zalivske države so razprodani.
V nasilju med privrženci in nasprotniki egiptovskega predsednika Mohameda Mursija, ki so spremljali petkove množične proteste po državi, so bile ubite tri osebe, najmanj 139 je bilo ranjenih.
Žrtev nasilja 21-letni študent
Množični protesti so potekali tudi v prestolnici Kairo, kjer so se nasprotniki Mursija zbrali na trgu Tahrir, njegovi podporniki pa pred glavno mošejo. O novih protestih in nasilju so poročali tudi iz mest v delti Nila, med drugim iz Mansure, kjer so bili od srede ubiti že štirje ljudje.
Kako točno je umrl Američan, še ni povsem jasno. Pristojne oblasti v Egiptu so sporočile, da je bil zaboden v prsi, medtem ko je s telefonom fotografiral proteste. 21-letnega študenta, ki je bil pripravnik v ameriškem kulturnem centru v Aleksandriji, so prepeljali v vojaško bolnišnico, kjer je podlegel poškodbam.
V nedeljo leto dni od zaprisege Mursija
Napetosti v Egiptu naraščajo že nekaj časa, vrhunec pa naj bi dosegle v nedeljo, ko so ob prvi obletnici Mursijeve prisege za položaj predsednika države napovedani veliki protesti.
Nasprotniki zahtevajo njegov odstop, medtem ko podporniki poudarjajo, da je bil predsednik zakonito izvoljen in mora ostati na oblasti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje