Ministra sta se sešla ob robu zasedanja Sveta ministrov za kulturo držav jugovzhodne Evrope. Težave so predvsem pri dostopu do vojnega arhiva, kjer je uveljavljen 50-letni moratorij, so sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport.
"Tudi za dele, ki so javni, obstajajo omejitve"
To je po navedbah ministrstva sicer razumljivo, kadar gre za dostopnost javnosti, ne sme pa to veljati za državo. Za čas, ko je bila del skupne države, bi morala Slovenija po Turkovem mnenju tako imeti prost dostop do arhiva.
Minister je dodal, da tudi za del arhiva, ki je odprt javnosti, obstajajo nerazumljive omejitve. Kot primer je navedel največje število dokumentov, ki jih je mogoče dnevno zahtevati, prepoved fotografiranja dokumentov in neprimerne prostore za branje dokumentov.
Marković pa je opozoril, da so težave tudi zato, ker arhiv deluje v težkih razmerah in neprimernih prostorih.
Ministra bosta vprašanje muzeja v Auschwitzu še obravnavala
Ministra sta govorila tudi o nekdanjem razstavnem prostoru Jugoslavije v nacističnem taborišču Auschwitz. Strinjala sta se, da je treba primerno predstaviti trpljenje zapornikov iz držav tega območja in da tega ne gre prepustiti prostovoljnim pobudam posameznim držav. Poudarila sta, da mora biti muzej organizirana celota.
Enakega mnenja so tudi nekatere druge države, na primer Avstrija. Ministra sta se dogovorila, da bosta to vprašanje še obravnavala, da bi zagotovili spoštljivo predstavitev trpljenja Slovencev, Srbov in drugih narodov v tem taborišču.
Ministra sta se pogovarjala tudi o sodelovanju na področju kulture. Tako sta se dotaknila tudi sodelovanja med državama pri produkciji nekaterih filmov. Turk se je sogovorniku tudi zahvalil, ker je Srbija pred kratkim v okviru nasledstva Sloveniji vrnila nekaj slik slovenskih umetnikov, so še sporočili z ministrstva.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje