Po poskusu udara so oblasti izvedle čistke, tako v vojski kot v drugih državnih institucijah. Po julija leta 2016 je bilo odpuščenih, suspendiranih ali priprtih na tisoče ljudi, tudi javnih uslužbencev in pripadnikov varnostnih sil.
Ankara obtožuje klerika Fethullaha Gülna, ki živi v ZDA, in njegove privržence, da so poskušali izvesti državni udar, v katerem je umrlo okoli 300 ljudi. Vlada pravi, da je namen čistk in priprtij odstraniti podpornike Gülna iz državnih ustanov in drugih delov družbe, poroča Al Džazira.
Tiskovna agencija Anadolu se sklicuje na vir v vojski in poroča, da je bilo iz vojske pregnanih skupno 8.565 pripadnikov zaradi domnevnih povezav z Gülnom. Med njimi je 150 generalov in 4.630 častnikov. Pregnanih je bilo tudi 16.409 vojaških študentov zaradi obtožb o povezavah z Gülnom.
Tako turške kot mednarodne organizacije za zaščito človekovih pravic kritizirajo turške oblasti. Skupaj s številnimi evropskimi državami Ankaro obtožujejo, da so aretacije in čistke samovoljne. Vlada naj bi poskus udara uporabila kot izgovor za pregon opozicije.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje