Pakistanska vojska si prizadeva, da bi uničila oporišča skrajnežev na severu države ob meji z Afganistanom. Foto: EPA
Pakistanska vojska si prizadeva, da bi uničila oporišča skrajnežev na severu države ob meji z Afganistanom. Foto: EPA
Pakistanski skrajnež
Islamski skrajneži so že večkrat skušali izvesti tudi atentat na pakistanskega predsednika Perveza Mušarafa, ker ta podpira ameriški boj proti terorizmu. Foto: EPA

Po poročanju nekega pakistanskega časnika je bil Rabia med petimi skrajneži, ki so bili ubiti v četrtkovem napadu na hišo pokrajini Severni Vaziristan. Uboj Rabie je nato potrdil tudi pakistanski minister za informiranje Šejk Rašid Ahmed, kasneje pa še pakistanski predsednik Pervez Mušaraf.

Hišo naj bi po nekaterih poročanjih napadlo letalo brez posadke ali helikopter, identitete ubitih pa niso mogli preveriti, saj so njihovi kolegi takoj po eksploziji odnesli trupla.

Med lokalnim prebivalstvom je bil Rabia znan pod imenom Navab, po napadu pa so obveščevalci prestregli telefonske pogovore med skrajneži, ki so govorili o smrti Navaba.

Zunanji minister Al Kaide
Rabia je bil Egipčan in najtesnejši sodelavec Faradža Fardž Al Libija, ki so ga po prijetju ZDA označile za tretjega človeka Al Kaide. Po besedah obveščevalcev je Rabia pri Al Kaidi vodil oddelek za zunanje zadeve.

Al Libi je na mestu operativnega vodje zamenjal Kalida Šejka Muhameda, ki so ga prijeli marca leta 2003. Muhamed naj bi bil idejni vodja in glavni organizator terorističnih napadov na ZDA 11. septembra leta 2001.

Jeseni leta 2001, po ameriškem napadu na Afganistan, kjer je imela Al Kaida svoja oporišča, so se skrajneži umaknili na odročno mejno območje med Afganistanom in Pakistanom. Pakistan je v zadnjem letu izvedel številne vojaške operacije proti skrajnežem, ubitih pa je bilo več sto skrajnežev.