Moskvo nezakonite priključitve Krima in podpore terorističnim dejanjem na vzhodu države.
Ob začetku zaslišanj je Ukrajina, ki zahteva odškodnino za "dejanja terorizma, storjena na svojem ozemlju", ICJ pozvala, naj pomaga vrniti stabilnost nemirnemu vzhodu države in naj Rusijo obsodi sponzoriranja terorizma. "Danes stojim pred sodiščem, da bi zahtevala zaščito temeljnih človekovih pravic za Ukrajince. Na tisoče nedolžnih Ukrajincev je že umrlo," je dejala namestnica ukrajinskega zunanjega ministra Olena Zerkal. Kijev je tožbo vložil sredi januarja.
Ukrajinski predstavniki od ICJ-ja zahtevajo uveljavitev izrednih ukrepov, s katerimi bi dosegli, da bi Rusija prenehala domnevno financirati proruske upornike v Ukrajini. Kijev tudi zahteva odškodnino za napade na civiliste v skoraj tri leta trajajočem konfliktu, v katerem je umrlo okoli 10.000 ljudi. Ukrajinski odvetniki so v uvodu obtožili Rusijo, da se zaradi nje "ukrajinski državljani nikjer v svoji državi ne počutijo varne".
Rusija: Primer je politično spodbujen
Moskva vztrajno zavrača očitke, da naj bi podpirala proruske separatiste na vzhodu Ukrajine, in ocenjuje, da je primer pred sodiščem v Haagu "politično spodbujen". Zanika, da pošilja vojake in orožje v Ukrajino. Rusija Kijev obtožuje, da ni pokazal interesa za konkreten dialog. Moskva je zatrdila, da je nadzor nad Krimom prevzela, da bi pred diskriminacijo zaščitila Ruse, ki tam živijo.
Ukrajinski predsednik Petro Porošenko je začetek zaslišanj, ki bodo trajala štiri dni, na Facebooku označil za zgodovinski trenutek. "Resnica je močnejša od orožja," je zapisal. Ruska stran bo pred ICJ stopila v torek. Kot so za AFP potrdili na ruskem veleposlaništvu, bo prisotna velika delegacija, v kateri bo okoli 35 predstavnikov, vključno z različnimi agencijami, strokovnjaki in odvetniki.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje