O oblikovanju posebnega sklada, ki bo pomagal uporniškemu prehodnemu narodnemu svetu, so se dogovorili na srečanju v Rimu. Italijanski zunanji minister Franco Frattini, ki je bil tudi gostitelj srečanja, je dejal, da gre za začasni finančni mehanizem, ki bo omogočil učinkovito in transparentno posredovanje sredstev libijskim upornikom.
Sklad bosta izmenično upravljali Francija in Italija, delovati pa bi lahko začel v nekaj tednih. Glede zahteve upornikov, da bi črpali sredstva iz zamrznjenega premoženja Moamerja Gadafija, sta Frattini in francoski zunanji minister Alain Juppe opozorila na pravni problem tega črpanja. Italija in Francija sta pozvali EU, naj najde rešitev, saj denar pripada libijskemu ljudstvu. Na tujih libijskih računih in naložbah naj bi ZDA in EU zamrznili okoli 60 milijard dolarjev.
Bodo pa za pomoč libijskemu ljudstvu iz zamrznjenih računov libijskega režima začele črpati ZDA, je napovedala ameriška državna sekretarka Hillary Clinton in dodala, da bo ameriška administracija skupaj s kongresom oblikovala zakonodajo, ki bo ZDA omogočila črpanje dela zadržanih sredstev.
Predstavnik prehodnega narodnega sveta Ali Taharoni je pred srečanjem opozoril, da bi lahko libijsko gospodarstvo propadlo, zato je Francijo, Italijo in ZDA prosil za posojila v višini od dveh do treh milijard dolarjev, a se bodo morali zadovoljiti z za zdaj napovedanimi 250 milijoni dolarjev.
Slovenska zdravila za Misrato
V Misrato, edino mesto na zahodu države, ki je v rokah upornikov in ga oblegajo Gadafijeve sile, je prispela humanitarna pošiljka zdravil, ki sta jih ob pobudi in posredovanju slovenskega veleposlaništva v Egiptu prispevali slovenski farmacevtski podjetji Lek in Krka. Prevoz zdravil v skupni vrednosti 20.000 evrov je zagotovila Adria Airways, pomoč pa je bila v okviru konvoja Arabske lige dostavljena bolnišnici v okolici Misrate.
Gadafijeve sile mesto s pol milijona prebivalci oblegajo in napadajo že skoraj dva meseca, kar je privedlo do vse večjega pomanjkanja. V tamkajšnjem pristanišču še vedno čakajo številni tuji delavci, predvsem iz drugih afriških držav, ki želijo zapustiti mesto, kjer so se znašli ujeti med Gadafijevimi silami in uporniki.
V Bengazi na vzhodu Libije je iz Misrate prispela ladja z okoli 800 begunci, med katerimi so poleg tujih delavcev tudi ranjeni civilisti in skupina tujih novinarjev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje