Eksplozija na stavbi številka 4 je odjeknila v torek zvečer okoli 21.30. Po navedbah prebivalcev je bila eksplozija tako močna, da so se zatresle hiše tudi v sosednjem Slavonskem Brodu, ki leži na hrvaški strani Save.
Na kraj so takoj prihiteli gasilci, ki jim je požar uspelo ukrotiti že okoli 23. ure.
Po dosedanjih podatkih je v eksploziji umrla ena oseba, deset pa jih je poškodovanih. Gre za zaposlene v rafineriji, so sporočili lastniki rafinerije iz skupine Optima, ki je v lasti ruske družbe Zarubežnjeft. Noben od poškodovanih ni v smrtni nevarnosti, so dodali.
Že zvečer je župan Slavonskega Broda Mirko Duspara povedal, da ni večje nevarnosti za prebivalce mesta. Dim od požara je veter odnašal proti jugu, ki je redkeje naseljeno. Več podrobnosti o okoljski škodi naj bi bilo sicer znano danes.
Policija in okrožno tožilstvo v Doboju sta že sprožila preiskavo dogodka.
Ni nevarnosti za zdravje
Lastniki rafinerije so sporočili še, da nesreča ni povzročila onesnaženja zraka ter da ni nevarnosti za zdravje prebivalcev Bosanskega Broda in okolice. Pojasnili so, da so meritve pokazale, da je onesnaženje zraka v mejah normale.
Kot so dodali iz največjega energetskega podjetja v BiH, so oblikovali posebno operativno skupino za lokalizacijo in sanacijo posledic eksplozije v rafineriji. Napovedali so, da bodo rezultate dela te skupine objavili naknadno.
Hrvaški premier Andrej Plenković je dejal, da tudi na Hrvaškem spremljajo kakovost zraka in onesnaženja Save po nesreči in izrazil sožalje družini umrlega delavca. Povedal je, da BiH uradno ni zahtevala pomoči od Hrvaške, čeprav ji je bila pripravljena pomagati predvsem pri oskrbi ranjenih delavcev rafinerije.
Opazili madež na Savi
Medtem so pristojne hrvaške službe opozorile, da so na Savi nižje od rafinerije v torek pozno zvečer opazili naftni madež. Sumijo, da je izlitje nafte povezano z eksplozijo. Stanje na Savi preverjajo gasilci iz Slavonskega Broda. Obvestili so tudi podjetje, ki se ukvarja s sanacijo tovrstnih onesnaženj.
Prebivalci Slavonskega Broda se več kot desetletje pritožujejo zaradi onesnaženosti zraka, ki je posledica delovanja rafinerije v sosednjem Bosanskem Brodu. Na to temo bo danes potekalo srečanje v Slavonskem Brodu, ki se ga bo udeležila tudi hrvaška predsednica Kolinda Grabar-Kitarović. Srečanje je bilo dogovorjeno, preden se je zgodila eksplozija.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje