Več kot 13 milijonov Ekvadorcev bo lahko danes med 14. uro in polnočjo po srednjeevropskem času oddalo svoj glas za novega predsednika, podpredsednika in 137 poslancev parlamenta. Prvi izidi bodo predvidoma znani nekaj ur po volitvah, dokončni izid volitev pa bo objavljen v roku desetih dni.
Predčasne volitve so posledica poteze predsednika Guillerma Lassa, ki je maja sredi novega poskusa opozicije, da bi ga odstavila, razpustil parlament in državni volilni organ pozval, naj razpiše nove volitve.
Za položaj predsednika se poteguje osem kandidatov. Ti za zmago v prvem krogu potrebujejo 50 odstotkov glasov oziroma 40 odstotkov ob pogoju, da imajo tudi desetodstotno prednost pred svojim najbližjim tekmecem.
Če nobenemu ne uspe zbrati zadostne podpore, bo 15. oktobra potekal drugi krog volitev. Zmagovalec bo položaj predsednika opravljal le leto in pol, kolikor znaša preostanek mandata odhajajočega predsednika Lassa.
Vsi kandidati so v svojih kampanjah največ pozornosti namenili gospodarskim težavam in boju proti organiziranemu kriminalu. Pomen zadnjega se je okrepil 9. avgusta z atentatom na Villavicencia. Po ocenah analitikov je njegov umor tudi nekoliko zamajal podporo treh vodilnih predsedniških kandidatov.
Topić obljublja uničenje kriminalnih združb
Za vodilno kandidatko še vedno velja Luisa Gonzalez, sodelavka nekdanjega predsednika države Rafaela Correa, proti kateremu je Villavicencia vodil preiskavo glede korupcije. Correa je bil leta 2020 obsojen na osem let zapora zaradi korupcije, a je že pred sojenjem pobegnil v Belgijo. Priljubljen kandidat je tudi Christian Zurita, ki je zamenjal Villavicencia.
Podpora je medtem po atentatu močno narasla 40-letnemu desničarskemu kandidatu Janu Topiću. Nekdanji pripadnik francoske tujske legije je namreč med kampanjo obljubljal, da bo "uničil kriminalne združbe", in zagotavljal, da je edini kandidat, ki ima "dovolj moči in odločnosti za boj proti organiziranemu kriminalu".
Poleg predsedniških in parlamentarnih volitev bosta potekala tudi dva referenduma. Na prvem se bodo volivci odločali o tem, ali naj se nadaljuje črpanje nafte v narodnem parku Yasuni v Amazoniji, na drugem pa se bo odločalo o prepovedi rudarjenja v gozdu Choco Andino.
Ekvador je nekoč veljal za oazo miru med Kolumbijo in Perujem, sicer dvema izmed glavnih svetovnih proizvajalcev kokaina. V zadnjih letih se je država iz tranzitne poti za mamila spremenila v pomembno distribucijsko središče. Vse večji vpliv mehiških in kolumbijskih kartelov pa je okrepil spopade med rivalskimi tolpami, katerih žrtve so pogosto tudi civilisti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje