"Družine in najbližji žrtev umorov si zaslužijo pravico, ki jo lahko zdaj zagotovimo," je v ponedeljek sporočil McMaster, ki želi po desetih letih premora zaradi težav s sredstvi za usmrtitev z injekcijo znova začeti izvrševati smrtne kazni.
Zakon namreč injekcijo ohranja kot primarno metodo usmrtitve, vendar državi ob pomanjkanju potrebnih kemičnih snovi omogoča tudi usmrtitev z električnim stolom ali strelskim vodom.
Na usmrtitev v državi čakajo trije obsojenci, ki so izkoristili težave s pomanjkanjem sredstev za usmrtitev z injekcijo in si izbrali to metodo usmrtitve v skladu s starim zakonom.
Električni stol naj bi bil pripravljen za uporabo, za zdaj pa še dokončujejo vse tehnične podrobnosti glede strelskih vodov, ki so v uporabi v zveznih državah Misisipi, Oklahoma in Utah.
Južna Karolina je od leta 1996 do leta 2009 povprečno usmrtila tri ljudi na leto. Nato je prišlo do težav, ker farmacevtska podjetja državam za usmrtitve niso hotela več prodajati sredstev za uspavanje in zaustavitev srca. Zadnja usmrtitev v Južni Karolini je bila maja 2011.
Pri sprejemanju novega zakona je demokratska manjšina v državnem kongresu med drugim predlagala, da bi morali usmrtitve v živo prenašati na spletu, prisostvovati pa bi ji morali člani državnega kongresa.
Nasprotniki smrtne kazni medtem opozarjajo na primer 14-letnega temnopoltega Georgea Stinneyja, ki so ga usmrtili z električnim stolom leta 1944 po obsodbi za umor dveh belih deklet. Kot je leta 2014 potrdilo sodišče, pa je bil Stinney nedolžen.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje