Javnost se od priljubljene kraljice v Westminstrski palači v sklopu britanskega parlamenta lahko poslovi do ponedeljka zjutraj. Dvorana, kjer je krsta s kraljičinimi posmrtnimi ostanki, je odprta 24 ur na dan.
V skladu s pričakovanji se želi od najdlje vladajoče britanske monarhinje posloviti več 10.000 ljudi, po londonskih ulicah pa se vijejo dolge vrste žalujočih.
Prvi so skozi vrata dvorane vstopili v sredo pozno popoldne, na to priložnost so najvztrajnejši čakali 48 ur.
"Zdaj je za slovo od kraljice na vrsti ljudstvo," se glasi današnja naslovnica časopisa Daily Telegraph.
Po poročanju BBC-ja je bila vrsta okoli 12.30 dolga že 6,1 kilometra in je segala do znamenitega mostu Tower Bridge. Po zadnjih podatkih naj bi se na vstop v dvorano trenutno čakalo kar deset ur.
Množica ljudi, oblečena v črno, se v dvorani Westminster počasi vije mimo krste, številni ljudje ob tem potočijo solzo, nekateri se priklonijo, nekateri se pokrižajo, drugi le v tišini strmijo v krsto.
Med tistimi, ki so se ob krsti zjokali, je tudi 50-letna računovodkinja Sue Harvey. "Notri je bilo zelo tiho, zelo mirno in neverjetno čustveno. Številni so jokali, a je bila kljub temu popolna tišina," je povedala za AFP.
Stražarji pri krsti 24 ur na dan
Krsto, pokrito s kraljevo zastavo, na kateri so kraljeva krona, žezlo in kraljevsko jabolko, noč in dan stražijo pripadniki kraljevih enot. Eden od stražarjev je omedlel, a so mu kolegi hitro priskočili na pomoč.
Britanske oblasti pričakujejo, da se bo od kraljice skupno poslovilo več sto tisoč ljudi. Žalujoče zato že nekaj dni opozarjajo, naj se pripravijo na izredno dolge čakalne vrste.
Pozivajo jih, naj pridejo priložnosti primerno oblečeni, s seboj imajo lahko le majhno torbico, v poslopje pa lahko s seboj prinesejo le vodo v prozorni steklenici. Varnostni pregledi so podobni kot na letališču, prepovedani so zložljivi stoli, prav tako vstop ni dovoljen živalim.
Čakajoči dobijo posebne oštevilčene živobarvne zapestnice, za red v vrstah pa skrbijo policisti in prostovoljci. Množicam ob kraljičini smrti se je nekoliko prilagodil tudi londonski mestni promet, toda s podzemne železnice vseeno poročajo o precejšnji gneči.
Pogreb Elizabete II., ki je v četrtek umrla v dvorcu Balmoral na Škotskem v starosti 96 let, bo v ponedeljek, udeležili pa se ga bodo skoraj vsi največji svetovni voditelji in kronane glave.
Turobni rojstni dan princa Harryja
Kot poroča BBC, so pripadniki vojske preteklo noč že imeli vaje za pogreb, katerega podrobnosti so objavili danes. Kraljica bo pokopana ob svojem možu, princu Philipu, ki je umrl aprila lani.
Pogreb bo ob 19.30 v spominski kapeli kralja Jurija VI., še pred tem bo potekal zasebni obred v kapeli svetega Jurija v Windsorskem gradu ob 16. uri, ob 11. uri pa pogrebna slovesnost z državniškimi častmi v Westminstrski opatiji.
Na tej pričakujejo okoli 2000 voditeljev in dostojanstvenikov, po slovesnosti pa bo potekala dolga procesija od Westminstrske opatije do Wellingtonovega slavoloka, ki jo bo vodil kraljičin naslednik, kralj Karel III., za njim pa bosta korakala sinova, prestolonaslednik princ William in princ Harry, ki je z družino za to priložnost, vsaj začasno, zakopal bojno sekiro.
Harry, ki ga v Londonu spremlja žena Meghan Markle (41), sicer prav danes praznuje 38. rojstni dan.
Vojvoda in vojvodinja Suseška (naslova sta ohranila, čeprav sta se odrekla kraljevim zadolžitvam) sta iz svojega doma v Kaliforniji pripotovala v Združeno kraljestvo na začetku meseca za niz dobrodelnih dogodkov, Harryju pa je uspelo priti do gradu Balmoral na dan babičine smrti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje