Varnostne sile so v noči na ponedeljek v racijah ponovno aretirale več menihov in članov opozicijske Nacionalne zveze za demokracijo. Amnesty International je medtem pozval vse države k prekinitvi prodaje orožja Mjanmaru. Parlamentarna skupščina Sveta Evrope je v Strasbourgu pozvala vojaško hunto k takojšnjemu prenehanju nasilja ter demokratičnim reformam. Posebni odposlanec ZN-ja Ibrahim Gambari v Jangonu medtem čaka na sestanek z vodstvom hunte.
V večdnevnih protestih, na katerih je vsak dan sodelovalo na desettisoč ljudi, je umrlo 13 oseb.
Burma/Mjanmar od demokracije k vojaškemu terorju
Demokratična vladavina se je v Burmi končala leta 1962, ko je oblast z vojaškim državnim udarom prevzel general Ne Vin, ki je vladal 26 let. Leta 1988 so v državi potekali množični protesti, znani pod imenom "Vstaja 8888", kjer je na tisoče ljudi izražalo svoje nezadovoljstvo z vlado in zahtevalo konec političnega zatiranja in nasilja.
Takrat je vojska ostro zatrla proteste in pri tem ubila več kot 3.000 ljudi, oblast v državi pa je prevzel general Sav Maung. Pod njegovim vodstvom se je država leta 1989 preimenovala v Mjanmar, vojaška hunta pa ima še vedno v rokah vse vajeti oblasti.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje