Gambari naj bi se z voditeljico opozicije, ki že leta živi v hišnem zaporu, pogovarjal o možnostih za demokratične spremembe v državi. Še prej se je srečal s premierjem generalom Thein Seinom in nekaj drugimi generali, ki zasedajo ministrska mesta, čaka pa ga tudi sestanek z vodjo hunte generalom Thanom Švejem. Vsebina dozdajšnjih pogovorov ni znana.
Posebni odposlanec se je na Mjanmar odpravil, potem ko je hunta največje proteste v zadnjih dvajsetih letih, ki so jih začeli menihi, zlomila z nasiljem in množičnimi aretacijami menihov. V spopadih je umrlo več kot 10 ljudi, med njimi največ menihov, ki so v mjanmarski kulturi zelo spoštovani. V Jangon naj bi prišel tudi japonski odposlanec, ki bo nadzoroval preiskavo o ubitem japonskem fotografu Kendžiju Nagaju.
Kot poročajo mediji, se Mjanmarci nadejajo, da Gambari pomagal najti rešitev. "Vsi upajo v Gambarija, da bo rešil problem," je dejal neki upokojeni mornar. "Upamo, da bo pritisnil na generale."
Na ulicah le vojaki
Na ulicah petmilijonskega Jangona danes ni protestnikov, je pa tam 15.000 vojakov, ki budno nadzorujejo dogajanje. Vsa vozila ustavijo in pregledajo, ali imajo potniki fotografske aparate, kamere, telefone ali druge naprave, s katerimi bi lahko prek interneta svet seznanili z novicami o dogajanju v mestu, saj želijo preprečiti kakršno koli uhajanje informacij. O protestu, ki naj bi se ga udeležilo nekaj sto ljudi, poročajo iz Taung Goteja na zahodu Mjanmara oz. nekdanje Burme.
Protesti so se začeli zaradi nenadnega povišanja cen nafte, ki jih je vojaška hunta podvojila. Po izbruhu nasilja se je na hunto usul plaz kritik z vsega sveta, države z ZDA na čelu pa so pozvale Kitajsko, najtesnejšo zaveznico hunte, naj v izogib še večjega nasilja pritisne na vojaške voditelje.
Za mir v Mjanmaru se je zavzel tudi papež Benedikt XVI. v svojem nagovoru vernikom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje