Izrael je v zadnjih tednih okrepil napade na sever Gaze. Foto: Reuters
Izrael je v zadnjih tednih okrepil napade na sever Gaze. Foto: Reuters

Izraelska vojska, ki je nedavno okrepila svojo ofenzivo na severu Gaze, češ da skuša preprečiti ponovno prerazporeditev Hamasa, nočnih napadov ni komentirala.

V dele severne Gaze, ki je pod izraelsko okupacijo, humanitarna pomoč ni bila dostavljena že 40 dni, so opozorili Združeni narodi. Zdravniki v Gazi imajo hude težave oskrbovati ranjene, saj jim preprosto zmanjkuje opreme in osnovnih zdravstvenih potrebščin.

Pred dnevi je bilo v izraelskem zračnem napadu na petnadstropno stanovanjsko stavbo v Bejt Lahiji ubitih najmanj 34 ljudi, od tega večina žensk in otrok, poroča AFP.

V izraelski kopenski ofenzivi na severu Gaze je bilo v zadnjih petih tednih razseljenih okoli 130.000 ljudi. ZN opozarja, da prebivalcem Bejt Lahje, Jabalie in Bejt Hanouna kronično primanjkuje vode in hrane.

Organizacija Human Rights Watch (HRW) je v svojem poročilu prejšnji teden Izrael obtožila vojnih zločinov in zločinov proti človeštvu z načrtno povzročitvijo množične razselitve Palestincev v Gazi.

Okoli 1,9 milijona ljudi – 90 odstotkov prebivalcev Gaze – je v zadnjem letu zbežalo s svojih domov, za 79 odstotkov ozemlja pa velja izraelski nalog za evakuacijo.

Od 7. oktobra lani, ko je Hamas izvedel napad na jug Izraela in zajel 240 talcev, je bilo ubitih že skoraj 45.000 Palestincev, več kot 104.000 pa jih je bilo ranjenih.

Hamas pogojuje izpustitev talcev s koncem vojne

Medtem pa je vodja veje Hamasa v Gazi Halil Haja dejal, da brez konca vojne v Gazi ne bo izmenjave talcev za zapornike. V pogovoru za televizijo Al Aksa je izjavil: "Če se agresija ne konča, zakaj bi odporniki, in še posebej Hamas, izpustili talce? Zakaj bi kateri koli razumen – ali nor – človek izgubil močno karto, ki jo ima v rokavu, ko pa se vojna nadaljuje?"

Haja, ki je vodil Hamasovo pogajalsko ekipo v pogovorih s katarskimi in egiptovskimi posredniki, je za zastala pogajanja okrivil izraelskega premierja Benjamina Netanjahuja, ki pa krivdo pripisuje Hamasu.

"Trenutno potekajo določeni pogovori z nekaterimi državami in posredniki za oživitev pogajanj. Mi smo jih pripravljeni nadaljevati, ampak pomembneje je videti pravo voljo na strani okupatorja za končanje agresije," je dejal Haja. "Realnost dokazuje, da je Netanjahu tisti, ki spodkopava pogajanja."

Humanitarne organizacije opozarjajo na hudo lakoto v Gazi. Foto: Reuters
Humanitarne organizacije opozarjajo na hudo lakoto v Gazi. Foto: Reuters

Ameriški senat zavrnil predlog za ustavitev dobave orožja Izraelu

Medtem pa je ameriški senat z veliko večino zavrnil predlog progresivnih demokratov za ustavitev dobave orožja za Izrael. Tri resolucije je predložila skupina demokratov in njihov zaveznik, neodvisni senator Bernie Sanders, z njimi pa so želeli preprečiti dobavo ameriškega orožja Izraelu v vrednosti 20 milijard dolarjev, ki jo je odobrila administracija predsednika Joeja Bidna.

Bidnova administracija velja za eno najtrdnejših podpornic Izraela v vojni proti islamističnemu gibanju Hamas na območju Gaze. Sanders trdi, da je zaradi žrtev med civilnim prebivalstvom v Gazi dobava orožja Izraelu v nasprotju z ameriško zakonodajo. V 100-članskem senatu je za vsako od resolucij glasovalo nekaj manj kot 20 demokratov.

Predlogi sicer niso imeli možnosti za uspeh. Tudi če bi bili sprejeti v senatu, bi jo skoraj zagotovo zavrnili v predstavniškem domu z republikansko večino.

Bernie Sanders spet ni uspel s predlogom za ustavitev dobave orožja za Izrael. Foto: Reuters
Bernie Sanders spet ni uspel s predlogom za ustavitev dobave orožja za Izrael. Foto: Reuters

ZDA so nedavno opozorile Izrael, da bi bila lahko njegova vojaška pomoč ogrožena, če se humanitarne razmere v Gazi ne bi izboljšale, vendar na koncu niso zadržali nobene pomoči.

Scott Paul, direktor za mir in varnost pri človekoljubni organizaciji Oxfam America, je dejal, da rezultat glasovanja ni presenetljiv. "Je pa še eno bridko razočaranje," je zapisal na omrežju X. "Ameriški voditelji ne želijo uveljaviti zakona ali se postaviti za Palestince v Gazi, ki se spopadajo z lakoto, obstreljevanjem in boleznimi."

Paul vseeno vidi nekaj napredka, saj, kot pravi, vse več demokratskih senatorjev "ne želi več biti sokrivih za grozodejstva Izraela v Gazi". "Nadvse mučno je, da se ta sprememba dogaja prepočasi, da bi rešili kaj življenj danes, kaže pa na prihodnost, v kateri bodo ZDA predane dostojni prihodnosti za vse Palestince in Izraelce – in to v svoji politiki, ne le retoriki," je še dodal.

ZDA edine proti resoluciji za premirje

Ustavitev pošiljanja orožja Izraelu zavračajo dan po tem, ko so ZDA v Generalni skupščini Združenih narodih vložile veto na predlog resolucije, ki zahteva takojšnje premirje in izpustitev talcev v Gazi. Za predlog je glasovalo 14 držav, ZDA so bile edine proti.

Namestnik ameriške veleposlanice Robert Wood je po glasovanju izrazil obžalovanje, da so bili "prisiljeni" vložiti veto. Glasovanje proti je utemeljil s tem, da ZDA ne morejo podpreti predloga resolucije, ki zahteva brezpogojno premirje, ki pa ne bo privedlo do izpustitve talcev, ampak bo utrdilo položaj Hamasa. Kritiziral je tudi pomanjkanje obsodbe Hamasa.

Po Woodovih besedah bi predlagana resolucija poslala "nevarno sporočilo" Hamasu.

ZDA z novo pošiljko orožja za Izrael