Prihodki od prodaje orožja po svetu naraščajo. Foto: Reuters
Prihodki od prodaje orožja po svetu naraščajo. Foto: Reuters

Prihodki od prodaje orožja so se povečali povsod po svetu, še posebej pa so jih povečala podjetja s sedežem v Rusiji in na Bližnjem vzhodu. Na splošno so bila manjša podjetja učinkovitejša pri odzivanju na povpraševanje, povezano z vojnama v Palestini in Ukrajini, napetostmi na vzhodu Azije in oboroževalskih programih drugod po svetu, kažejo podatki inštituta Sipri.

Med 100 največjimi orožarskimi podjetji jih je imelo 41 s sedežem v ZDA za 317 milijard dolarjev prihodkov, oziroma 2,5 odstotka več kot leta 2022. 30 od teh 41 podjetij je povečajo svoje prihodke, medtem ko sta imela največja svetovna proizvajalca orožja, Lockheed Martin in RTX, manjše prihodke. Od leta 2018 je pet največjih orožarskih podjetij ameriških.

27 evropskih orožarskih podjetij, ki se uvrščajo med 100 največjih (to izključuje ruska podjetja), je imelo lani za 133 milijard dolarjev prihodkov, 0,2 odstotka več kot leto prej. To je najmanjša rast prihodkov med vsemi svetovnimi regijami. Razlog za to naj bi bilo dejstvo, da so evropska podjetja, ki proizvajajo kompleksne sisteme, lani večinoma izpolnjevala starejše pogodbe, prihodki za lani pa tako ne vključujejo novih naročil, piše v poročilu Siprija.

Nekatera evropska podjetja pa so vendarle močno povečala prihodke, predvsem na področju streliva, topništva in sistemov zračne obrambe. Gre za podjetja iz Nemčije, Švedske, Ukrajine, Poljske, Norveške in Češke.

Nemški Rheinmetall je denimo okrepil proizvodnjo 155-milimetrskega streliva, prihodke je okrepil tudi z dobavo tankov leopard in novimi naročili za orožje, ki nadomesti tisto, ki ga druge države namenijo Ukrajini.

V Rusiji velik porast prihodkov

Vojna proizvodnja je močno povečala prihodke ruskih orožarskih podjetij. Med 100 največjimi orožarskimi podjetji sta dve ruski, ki sta imeli 25,5 milijarde dolarjev prihodkov, oziroma 40 odstotkov več kot leto prej.

Največjo rast prihodkov je imel državni holding Rostec, ki nadzira številne proizvajalce orožja. Rusija je povečala proizvodnjo letal, helikopterjev, brezpilotnih letalnikov, tankov, streliva in raket.

Med 100 največjimi orožarskimi podjetji je 23 azijskih, ki so ustvarili 136 milijard dolarjev prihodkov. Med temi so štiri južnokorejska in pet japonskih podjetij.

Šest izmed največjih orožarskih podjetij je bližnjevzhodnih. Skupaj so lani prihodke povečali za 18 odstotkov, na 19,6 milijarde dolarjev.

Tri izraelska podjetja je imelo za 13,6 milijarde prihodkov po izbruhu vojne v Gazi, ki je od oktobra lani tarča silovitih izraelskih napadov. To je po podatkih Siprija največji prihodek izraelskih podjetij med največjimi stotimi.

Prihodke so povečala tudi tri turška podjetja, in sicer za 24 odstotkov, na šest milijard dolarjev, zaradi vojne v Ukrajini in prizadevanj turške vlade za samozadostnost na področju proizvodnje orožja.