Četverica, ki so jih prijeli, naj bi bila povezana z umorom vodje protiteroristične enote španske policije. Foto: EPA
Četverica, ki so jih prijeli, naj bi bila povezana z umorom vodje protiteroristične enote španske policije. Foto: EPA

Španski minister za notranje zadeve Alfredo Perez Rubalcaba je povedal, da je zgodnja jutranja akcija policije potekala v Bilbau in v manjšem mestu Galdakao, kjer je policija našla tudi eksploziv.

Dva moška in dve ženski sumijo, da so bili člani teroristične celice, ki je izvedla številne teroristične napade, španski mediji pa poročajo, da naj bi bili odgovorni tudi za napad junija 2009, v katerem je bil ubit vodja protiteroristične enote španske policije. Rubalcaba tega ni hotel potrditi, povedal je le, da še preiskujejo njihov položaj v Eti.

Četverica povezana z vojaškim vodjo?
Aretacijo mediji povezujejo s prijetjem domnevnega vojaškega vodje Ete, Mikela Karrere Sarobeja, ki so ga maja lani aretirali v francoskem mestu Bayonne. Policisti so ob tej aretaciji našli številne dokumente, ki štiri prijete osumljence povezuje z Eto.

Rubalcaba je na tiskovni konferenci povedal še, da je aretacija zelo pomembna tudi zato, ker naj bi četverica za Eto delala na skrivaj, pod pretvezo, da so "normalni državljani, integrirani v baskovsko družbo, kar je za policijo veliko težje, da jih odkrije".

Eta v začetku leta ponudila premirje
Eta, katere boj za neodvisnost Baskije je v štirih desetletjih zahteval 829 življenj, je v začetku januarja enostransko razglasila trajno premirje, ki naj bi bilo po njihovih besedah "trajno, splošno in preverljivo". Mednarodna skupnost je obljubila, da bo premirje preverila, španski premier Jose Luis Rodriguez Zapatero pa je premirje zavrnil in vztraja pri brezpogojni vdaji Ete, ki je leta 2006 z napadom na madridskem letališču Barajas že prekinila tovrstno premirje z vlado.

Španske oblasti nadaljujejo boj proti Eti
18. januarja, samo teden dni po razglasitvi premirja, je španska policija aretirala deset ljudi, ki naj bi pripadali tajni Etini skupini Ekin. Oblasti so prepričane, da Ekin prejema ukaze in navodila od voditeljev Ete, sumijo pa tudi, da ima Eta takih tajnih skupin še več. "Vladna politika do Ete se ni spremenila, saj organizacija ni odložila orožja," je povedal Rubalcaba in dodal, da dokler tega ne storijo, bo policija nadaljevala z aretacijami.

V tem duhu tako španska policija kljub razglašenemu premirju nadaljuje boj proti Eti, ki jo ZDA in Evropska unija uvrščajo na seznam terorističnih organizacij. V zadnjih letih je v sodelovanju s drugimi državami, predvsem s Francijo, uspešno izvedla številne aretacije njenih pripadnikov, ki so znatno oslabile njihovo operativno sposobnost. Eta v Španiji terorističnih napadov ni izvedla od avgusta 2009.