To kažejo prvi podatki neuradnih vzporednih volitev referenduma, ki govori o 69 predlogih za reforme, s katerimi želi levičarski predsednik Hugo Chavez utrditi oblast v svojih rokah. Predsedniški mandat naj bi se s sedanjih pet let podaljšal na sedem, vladi pa bo v primeru izrednih razmer dovoljena cenzura medijev. Chavez je zatrdil, da je pripravljen vladati do konca življenja, če bo le ljudstvo tako hotelo.
Skrajšanje delovnika
S potrditvijo sprememb bo centralna banka izgubila avtonomijo in bo nadzor nad njo prevzela vlada, s čimer bo lahko Chavez vplival na denarno politiko. Po novem naj tudi ne bi bila več možna privatizacija državnih podjetij. Med populističnimi predlogi so skrajšanje delovnika s sedmih na šest ur in financiranje socialnih programov z dohodki od nafte.
Napovedan tesen izid
Sicer so javnomnenjske ankete pred referendumom napovedovale tesen izid. Sedanji predsednik je bil prepričan, da bodo njegovi predlogi zmagali za deset odstotkov razlike. Podpirajo ga predvsem revni prebivalci mest. Do zdaj je Chavezu tudi vedno uspelo premagati razdeljeno opozicijo.
Glas proti je glas za Busha
Chavez je referendum predstavil kot plebiscit o svojem vladanju. "Kdor bo glasoval za, glasuje za Chaveza, in kdor bo glasoval proti, glasuje za ameriškega predsednika Georgea Busha," je dejal na petkovem množičnem shodu v Caracasu. V soboto je ZDA opozoril pred poskusi vplivanja na referendum in zagrozil, da bo ustavil oskrbo z nafto, če bodo poskušale destabilizirati državo. Venezuela je šesta največja proizvajalka nafte na svetu in jo v ZDA izvozi kar 60 odstotkov.
G. V.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje