V povojnem obdobju so bili razlogi ideološke narave, pozneje pa sta se kraja in preprodaja novorojenčkov sprevrgli v dobičkonosen posel. Žrtve so do zdaj vložile okoli štiri tisoč tožb, a jih je kar 80 odstotkov ostalo brez sodnega epiloga zaradi pomanjkanja dokazov ali zastaranja.
Konec španske državljanske vojne je na oblast ponesel generala Francisca Franca, vojaški režim pa je takoj začel uresničevati politiko tako imenovane čiste rase. Režim je zato pripadnikom poraženih republikanskih sil začel odvzemati novorojenčke in jih predajati družinam, ki so politično in versko ustrezale ideji frankizma. A ideološke razloge so skozi čas zamenjali ekonomski.
Agustini Fuentes in Eusebiu Caballeru se je 7. oktobra 1981 rodil zdrav deček, nato se je začela njuna kalvarija. "Otrok je bil težek 3600 gramov, zdravniki so mi povedali, da je v dobrem zdravstvenem stanju. Na otroško kliniko so ga premestili zgolj zato, ker je popil plodovnico. Tja smo ga prepeljali z reševalnim vozilom, tri dni sem ga opazoval in je bil dobro. Ko pa sem prišel tretji dan, so mi povedali, da je umrl."
Kot ob vseh podobnih primerih so se dogodki v bolnišnici odvijali zelo hitro, dokumentacija je bila sporna, večini staršev pa domnevno umrlih otrok niso želeli pokazati. Ko so na dan začeli prihajati podobni primeri, kot je bil njun, sta začela raziskovati in ugotovila, da je bil pod mrliški list podpisan lažen zdravnik, bolnišnična dokumentacija pa domnevno uničena.
Več v prispevku Adrijana Bakiča:
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje