Vojna v Ukrajini se bo kmalu prevesila v četrto leto. Foto: Reuters
Vojna v Ukrajini se bo kmalu prevesila v četrto leto. Foto: Reuters

Macron si je že v soboto prizadeval za sklic izrednega neformalnega vrha evropskih voditeljev, na katerem bi razpravljali o vojni v Ukrajini in namerah ZDA, da se pogovarjajo z Rusijo brez sodelovanja Evrope.

Da je Macron pozval k sklicu neformalnega zasedanja voditeljev, je v soboto v razpravi na Münchenski varnostni konferenci potrdil poljski zunanji minister Radoslaw Sikorski.

"Predsednik Trump deluje na način, ki ga Rusija imenuje izvidništvo skozi boj. Rineš in čakaš, kaj se bo zgodilo, potem pa se prilagodiš. To je legitimna taktika. Mi se moramo nanjo odzvati," je dejal Sikorski.

Da bo srečanje potekalo v ponedeljek, je danes za radio France Inter potrdil francoski zunanji minister Jean-Noel Barrot. Pri tem ni pojasnil, kdo naj bi se udeležil tega delovnega srečanja.

V Evropski komisiji so kasneje potrdili, da se bodo delovnega srečanja udeležili predsedniki vlad Nemčije, Poljske, Italije, Španije, Nizozemske, Danske in Velike Britanije. Na pogovorih bodo tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, predsednik Evropskega sveta Antonio Costa in generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte. Pogovori bi se lahko zatem nadaljevali v drugih formatih, so še pojasnili.

Kot poročajo britanski mediji, se bo neformalnega srečanja predvidoma udeležil tudi britanski premier Keir Starmer, ki je dejal, da gre za "trenutek, kakršen se zgodi enkrat na generacijo". Po njegovih besedah je jasno, da mora Evropa prevzeti večjo vlogo v zvezi Nato.

Več zunanjih ministrov EU-ja se je z visoko zunanjepolitično predstavnico Unije Kajo Kallas o tem pogovarjalo že danes v Münchnu.

"Evropa ostaja enotna v svoji podpori Ukrajini in krepitvi svoje lastne varnosti," je po srečanju na družbenem omrežju X sporočila Kallas. "Kmalu bomo pripravili nove pobude, s katerimi bomo to nadaljevali," je napovedala.

Srečanja v Münchnu se je udeležila tudi evropska komisarka za širitev Marta Kos, pristojna tudi za obnovo Ukrajine. Pogovore je označila za pomembne. "Mir, svobodo in blaginjo lahko dosežemo le, če jih bomo branili skupaj s svobodno, močno Ukrajino, ki bo del združene Evrope," je po srečanju sporočila na omrežju X.

Po prizadevanjih ameriškega predsednika Donalda Trumpa za končanje vojne v Ukrajini se Evropa osredotoča na to, kakšno konkretno vlogo lahko odigra pri zagotavljanju varnostnih jamstev Ukrajini, pa tudi na to, kako okrepiti evropsko kolektivno varnost.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v soboto pozval k ustanovitvi evropske vojske in dejal, da celina ne more biti več prepričana o ameriški zaščiti. Za zdaj še ni jasno, ali bo na vrh povabljen tudi ukrajinski predsednik.

Vrha naj bi se udeležil tudi britanski premier Keir Starmer, čeprav Združeno kraljestvo ni del Evropske unije. Kot je dejal Starmer, je to "enkratni trenutek v generaciji za našo nacionalno varnost", pri tem pa je poudaril, da mora Evropa prevzeti večjo vlogo v zvezi Nato.

Zaskrbljenost evropskih voditeljev glede sodelovanja Evropske unije pri pogajanjih o Ukrajini se je še okrepila, ko je Trumpov posebni odposlanec za Ukrajino Keith Kellogg pripomnil, da so bila prejšnja pogajanja neuspešna, ker je bilo vpletenih preveč strani.

Kellogg je dejal, da se bodo posvetovali z evropskimi voditelji, ki pa ne bodo sodelovali v pogovorih med ZDA in Rusijo o končanju vojne, čeprav bodo po njegovih besedah upoštevali evropske interese.

Kellogg je v Münchnu dejal, da bi se lahko vojna v Ukrajini končala že v nekaj tednih. Foto: Reuters
Kellogg je v Münchnu dejal, da bi se lahko vojna v Ukrajini končala že v nekaj tednih. Foto: Reuters

Rubio in Lavrov o odstranjevanju ovir

V prihodnjih dneh naj bi se v Savdski Arabiji visoki predstavniki Bele hiše, vključno z zunanjim ministrom Marcom Rubiem, sešli z ruskimi pogajalci. Ameriški predstavniki so povedali, da je vabljena tudi Ukrajina, čeprav je Zelenski zatrdil, da ni prejel vabila.

Rubio se je o Ukrajini po telefonu že pogovarjal z ruskim zunanjim ministrom Sergejem Lavrovom, s katerim sta po navedbah Moskve razpravljala o odstranjevanju "enostranskih ovir", ki jih je postavila prejšnja ameriška administracija.

Ameriško zunanje ministrstvo je sporočilo, da je Rubio v klicu znova potrdil Trumpovo zavezanost iskanju konca konflikta v Ukrajini. "Poleg tega sta razpravljala o priložnostih za morebitno sodelovanje pri številnih drugih dvostranskih vprašanjih," so zapisali v izjavi, ne da bi navedli dodatne podrobnosti.

ZDA so EU odrinile na stranski tir