Približno tisoč Ukrajincev trenutno na evropskih tleh spoznava temeljne vojaške taktike. Za odhod v vojsko so večinoma dobili ukaz, prostovoljcev je zelo malo. Zdaj morajo v povprečno petih tednih v misiji Evropske unije osvojiti vojaške veščine, ker bodo v prihodnjih mesecih odšli na fronto. "Bojevanje v jarkih" so preigravali na dan, ko je ekipa TV Slovenija lahko spremljala urjenje.
Inštruktorji Slovenske vojske iz različnih enot so prek tolmačev Ukrajincem najprej razložili scenarij in ga nato skupaj tudi izpeljali. "Najprej začne delovati podpora, da nase veže nasprotnika, nato pa napadni element preseneti sovražnika z druge strani. Ključna pri tem sta sam vstop v rov in nato čiščenje rova v celoti," je razložil pripadnik Slovenske vojske.
Fiktivni scenarij je za Ukrajince resničnost
"Braniti moramo svojo državo, in če nam v tem lahko pomagajo naši partnerji in zavezniki, moramo poskusiti vzeti vse najboljše, kar so se oni sami naučili med opravljanjem svojih službenih in bojnih nalog." Tako je povedal eden od Ukrajincev, zaradi varnosti njegova identiteta ni znana.
Kljub visoki motivaciji moškim, ki so večinoma starejši od 45 let, ta proti koncu usposabljanja pade, so povedali inštruktorji Slovenske vojske. Takrat se namreč približajo trenutku, ko jih bo avtobus iz Nemčije najverjetneje odpeljal na bojišče. "Stoodstotno bomo po urjenju sodelovali v bojih za zaščito Ukrajine," je povedal eden od ukrajinskih obveznikov. Neuradno se le eden od petih moških, ki so bili na urjenju v tej misiji, s fronte vrne živ, je informacija, ki kroži iz rotacije v rotacijo.
V petih tednih od neznanja do frontne linije
"Časa je absolutno premalo, čeprav Ukrajince urimo po 12 ur na dan in se trudimo na vse kriplje. Prišli so prejšnji teden in v štirih, petih tednih jih moramo usposobiti za boje v različnih domenah, torej v gozdu, v jarkih in v naseljenih območjih," so razložili inštruktorji. To breme prenese tudi na rame inštruktorjev vseh 24 držav, ki sodelujejo v misiji, sploh ko jih dosežejo informacije, da kateri od njihovih učencev v vojni ni preživel.
"Pomoč nas vedno navdihuje. Po zaslugi inštruktorjev lahko skušamo spremeniti življenje v naši državi," so Ukrajinci razložili za TV Slovenija.
Vprašanje življenja in smrti
Do zdaj je bilo v okviru misije izurjenih 63.000 Ukrajincev, Slovenija sodeluje od aprila 2023. Poveljnik 4. kontingenta Slovenske vojske, ki mora ostati neimenovan, meni, da je to ena najpomembnejših misij Slovenske vojske, ker kakovost izvedbe usposabljanja in prenosi znanj neposredno vplivajo na zmožnost preživetja Ukrajincev.
Kontingent v Strausbergu sta te dni obiskala državni sekretar na ministrstvu za obrambo Damir Črnčec in poveljnik sil Slovenske vojske brigadir Boštjan Močnik. "Slovenski vojaki so do zdaj izurili 1200 Ukrajincev in večkrat smo slišali od udeležencev usposabljanja in inštruktorjev, da to, kar počnemo mi tukaj, je tisto, kar lahko odloči o usodi teh posameznikov. Torej gre za vprašanje življenja in smrti," je ob obisku povedal Črnčec.
Da je misija EUMAM specifična in drugačna od drugih, pa je razložil Boštjan Močnik: "Ta misija, v primerjavi z drugimi, ne temelji na zagotavljanju svobodnega okolja v drugih državah, ampak na usposabljanju, v tem primeru ukrajinskih vojakov, torej prebivalcev države, ki je v vojni." Vsi skupaj si želimo in si prizadevamo, da v državi čim prej nastopi mir, a do takrat moramo Ukrajini pomagati, je še dodal Črnčec.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje