"Zdi se, da severnokorejski vojaki, ki so razporejeni v ruski Kurski oblasti, od sredine januarja ne sodelujejo v spopadih. Eden izmed razlogov za to bi lahko bilo veliko žrtev," je za francosko tiskovno agencijo AFP sporočila južnokorejska obveščevalna služba.
"Sile za posebne operacije na območjih, kjer so nameščene naše enote, prisotnosti severnokorejskih vojakov niso zaznale že približno tri tedne," je dejal tiskovni predstavnik ukrajinskih sil Oleksandr Kindratenko, kar kaže na to, da so se bili prisiljeni umakniti po hudih izgubah.
Po navedbah Južne Koreje, Ukrajine in ZDA je Severna Koreja od lanskega oktobra napotila več kot 11.000 vojakov v Kursk, kjer naj bi ruskim silam pomagali ponovno zavzeti ozemlje, ki ga od avgustovske ofenzive nadzoruje Ukrajina. Moskva te informacije ni ne potrdila ne zanikala.
Ukrajina je avgusta nepričakovano vdrla v zahodnorusko Kursko oblast, s čimer je skušala preusmeriti ruske vojake k obrambi na novi fronti, dvigniti moralo in pridobiti pogajalsko izhodišče.
Rusija je od takrat ukrajinske enote potisnila nazaj, vendar jih doslej ni mogla pregnati vse do meje.
Severnokorejske redne enote so po navedbah Kijeva in njegovih zahodnih zaveznikov oktobra vstopile v vojno na ruski strani in bile poslane v Kursko oblast.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je 11. januarja povedal, da so ukrajinske posebne enote, ki so delovale skupaj s padalci, na bojišču ujele dva severnokorejska vojaka.
Rusija in Severna Koreja, ki sta obe tarči zahodnih sankcij, sta od začetka ruske invazije na Ukrajino leta 2022 poglobili politične, vojaške in kulturne vezi. Na začetku leta 2024 sta podpisali pakt o medsebojni obrambi, junija pa pogodbo o strateškem partnerstvu, ki med drugim določa medsebojno vojaško pomoč in sodelovanje ob sankcijah.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje